Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Spadki i darowizny  »   Duży zapis testamentowy a dziedziczenie
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Duży zapis testamentowy a dziedziczenie

Gazeta Podatkowa nr 32 (1594) z dnia 23.04.2019
Dawid Szwarc

Kilka miesięcy temu zmarł mój ojciec. Teraz chcemy uregulować formalności spadkowe. Ojciec pozostawił problematyczny testament. Spisał go 15 lat temu i ani go nie unieważnił, ani nie zmienił. Poza powołaniem dzieci na spadkobierców zapisał w nim na rzecz swojej przyjaciółki małą działkę budowlaną. W czasie, gdy testament był spisywany, ojciec miał dość spory majątek. Obecnie wspomniana działka to prawie 80% całego majątku pozostawionego przez ojca. Wychodzi zatem na to, że spadkobiercy otrzymają niewielki majątek, a zapisobierca całą resztę. Czy jest to zgodne z prawem?

Sprawa jest złożona. Sytuacja majątkowa każdej osoby jest zmienna w czasie. Spadkodawca nie ma obowiązku jakiegokolwiek aktualizowania treści testamentu. Musi się jednak liczyć z konsekwencjami, które mogą z tego wynikać. To, o czym wspomina Czytelnik, to przypadek szczególny, tj. gdy zapis testamentowy ma tak znaczną wartość, że stanowi niemal wartość całego spadku. Na taką ewentualność wprowadzono regulację, która pozwala dokonać szczególnej interpretacji zapisów takiego problematycznego testamentu.

Jeżeli spadkodawca przeznaczył oznaczonej osobie w testamencie poszczególne przedmioty majątkowe, które wyczerpują prawie cały spadek, osobę tę poczytuje się w razie wątpliwości nie za zapisobiercę, lecz za spadkobiercę powołanego do całego spadku. Tak wynika z art. 961 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 1025 ze zm.). Gdyby takie rozrządzenie testamentowe zostało dokonane na rzecz kilku osób, osoby te poczytuje się w razie wątpliwości za powołane do całego spadku w częściach ułamkowych odpowiadających stosunkowi wartości przeznaczonych im przedmiotów.

Powyższego przepisu nie stosuje się automatycznie, tj. w każdej sytuacji, gdy dochodzi do wyczerpania prawie całego spadku przez dużej wartości zapis. Konieczne jest wystąpienie wspomnianych wątpliwości. Gdy wątpliwości nie wystąpią, nie dokonuje się interpretacji treści testamentu we wspomniany w przepisie sposób.

Jeśli dochodzi do zastosowania powyższej reguły interpretacyjnej, literalnie wyznaczony w testamencie spadkobierca nie odziedziczy spadku, a zrobi to zapisobierca. Poza pojawieniem się wątpliwości kluczowe jest również porównanie wartości wspomnianego zapisu, który został zapisany przyjaciółce ojca Czytelnika, z pozostałymi składnikami majątku po zmarłym. Jeśli faktycznie poza tym zapisem nie ma innych większych aktywów, wówczas przyjaciółka może zostać uznana za spadkobiercę, który nie tylko otrzymuje określone prawa, ale i ponosi odpowiedzialność za zobowiązania spadkowe. Oczywiście jak każdy spadkobierca ma prawo złożyć oświadczenie o tym, czy i w jaki sposób spadek przyjmuje. Z kolei osoby najbliższe spadkodawcy (np. dzieci) zasadniczo mają prawo do zachowku.

Spadki i darowizny - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.