Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Spadki i darowizny  »   Odszkodowanie z polisy na życie a podatek od spadków i darowizn
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Odszkodowanie z polisy na życie a podatek od spadków i darowizn

Gazeta Podatkowa nr 17 (1579) z dnia 28.02.2019
Dawid Szwarc

Jestem jedynym spadkobiercą po ojcu. Ojciec miał wykupioną polisę na życie. Po jego śmierci wystąpiłam do zakładu ubezpieczeń celem wypłaty świadczenia. Stosowna kwota została mi wypłacona parę tygodni później. Aby nie płacić podatku od spadku, zawiadomiłam urząd skarbowy o dziedziczeniu. Nie ujęłam w nim jednak kwoty otrzymanej ze wspomnianej polisy. Czy, jeśli sprawa wyjdzie na jaw, mogę być zobowiązana do zapłaty podatku?

NIE. Czytelniczka nie musi obawiać się, że kwota otrzymanego świadczenia zostanie opodatkowana. Ubezpieczenie osobowe może, jak w sytuacji opisanej w pytaniu, przybrać formę ubezpieczenia na życie, czyli odnosić się do śmierci osoby ubezpieczonej lub dożycia przez nią określonego wieku. Ubezpieczający może wskazać jedną lub więcej osób uprawnionych do otrzymania sumy ubezpieczenia w razie śmierci osoby ubezpieczonej. Jeżeli wskazano kilka osób uprawnionych do otrzymania sumy ubezpieczenia, a nie oznaczono udziału każdej z nich w tej sumie, ich udziały są równe. Ponadto przepis jednoznacznie wskazuje, że suma ubezpieczenia przypadająca uprawnionemu nie należy do spadku po ubezpieczonym. Tak stanowi art. 831 § 3 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 1025 ze zm.).

Skoro zatem wspomniane świadczenie nie wchodzi do masy spadkowej, nie musiało być ujęte przez Czytelniczkę w zawiadomieniu SD-Z2, którego terminowe i prawidłowe złożenie było warunkiem skorzystania przez nią z tzw. całkowitego zwolnienia podatkowego. Kolejną kwestią jest ustalenie, czy otrzymanie sumy ubezpieczeniowej nie jest przypadkiem odrębnym zdarzeniem podlegającym opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn (a więc niezależnie od dziedziczenia). Katalog tych zdarzeń zawiera art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2018 r. poz. 644 ze zm.). Katalog ten ma zamknięty charakter, a przepisów podatkowych nie można interpretować w sposób rozszerzający, nie można stosować analogii do innych "podobnych" zdarzeń (a więc próbować uzasadnić opodatkowanie tego świadczenia z polisy na życie, wykazując, że wywołuje skutki podobne np. do darowizny).

Niewątpliwie w wyniku otrzymania sumy ubezpieczenia dochodzi do przysporzenia w majątku beneficjenta. Jednak takie zdarzenie jak świadczenie z polisy na życie nie zostało ujęte w przepisach tej ustawy podatkowej. Powyższe skutkuje tym, że Czytelniczka nie zostanie obciążona wspomnianym podatkiem w związku z uzyskaniem świadczenia z polisy na życie ojca.

Spadki i darowizny - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.