Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Spadki i darowizny  »   Opłata legalizacyjna za samowolę budowlaną nie jest dziedziczona
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Opłata legalizacyjna za samowolę budowlaną nie jest dziedziczona

Gazeta Podatkowa nr 1 (1563) z dnia 3.01.2019
Dawid Szwarc

Mój ojciec wybudował budynek gospodarczy. Nie dopełnił jednak wymaganych formalności (potrzebne było zawiadomienie o zamiarze budowy) i organ budowlany nałożył na niego opłatę legalizacyjną. Ojciec starał się zalegalizować samowolę. Zanim jednak zakończył sprawę, zmarł. Jestem jedynym spadkobiercą. Czy w tej sytuacji organ ma prawo dochodzić ode mnie wspomnianej opłaty?

Spadkobierca nie ma obowiązku uiszczenia tej opłaty. Jest to zrozumiałe z tego powodu, że sam ojciec Czytelnika nie miał prawnego obowiązku zapłacenia opłaty legalizacyjnej. Obiekty, których budowa wymaga zgłoszenia zamiaru budowy, postawione bez dochowania tej formalności, stanowią tzw. małą samowolę budowlaną. W takim przypadku organ nadzoru budowlanego nakazuje w drodze decyzji, rozbiórkę obiektu budowlanego, lub jego części, będącego w budowie albo wybudowanego bez wymaganego zgłoszenia bądź pomimo wniesienia sprzeciwu przez organ administracji architektoniczno-budowlanej.

Pod pewnymi warunkami rozbiórki można uniknąć z uwagi na legalizację samowoli. Jednym z warunków legalizacji jest uiszczenie opaty legalizacyjnej. Jej wysokość w przypadku małej samowoli budowlanej wynosi 2,5 tys. zł albo 5 tys. zł w zależności od rodzaju obiektu. W przypadku samowoli dotyczącej wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, w tym garaży, altan oraz przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m2 - gdy łączna liczba tych obiektów na działce nie przekracza dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki, opłata legalizacyjna wynosi zasadniczo 5 tys. zł. Wynika to z art. 49b Prawa budowlanego.


Spadkobierca nie ma obowiązku płacenia opłaty legalizacyjnej nałożonej na spadkodawcę.


Brak uiszczenia opłaty legalizacyjnej sprawia, że konieczna będzie rozbiórka obiektu. Warto pamiętać jednak, że istnieje możliwość umorzenia w całości bądź w części, rozłożenia na raty czy odroczenia terminu płatności opłaty legalizacyjnej. Uprawnienia organu podatkowego przysługują w tym przypadku wojewodzie. Co ważne, złożenie wniosku w tej sprawie przez inwestora powoduje zawieszenie postępowania administracyjnego do dnia rozstrzygnięcia wniosku. Jeśli zatem Czytelnik chce uniknąć rozbiórki obiektu, powinien skontaktować się z właściwym organem i ustalić warunki uiszczenia opłaty legalizacyjnej, ewentualnie np. rozłożenia jej na raty.

Spadki i darowizny - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.