Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Spadki i darowizny  »   Zachowek jako dług spadkowy obniżający wysokość podatku
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zachowek jako dług spadkowy obniżający wysokość podatku

Gazeta Podatkowa nr 87 (1544) z dnia 29.10.2018
Dawid Szwarc

Odziedziczyłem spadek po mamie. Przegapiłem termin na złożenie zawiadomienia SD-Z2 i nie skorzystałem ze zwolnienia podatkowego. Byłem zobowiązany do zapłaty podatku od odziedziczonego majątku. Złożyłem deklarację podatkową, w której określiłem wartość majątku. Z uwagi na to, że muszę wypłacić zachowek na rzecz mojego rodzeństwa, odjąłem od wartości spadku kwoty zachowków, które w przyszłości wypłacę. Urząd skarbowy zakwestionował moje zeznanie podatkowe i uznał, że nie mam prawa obniżyć wartości spadku o kwoty zachowków. Czy stanowisko urzędu jest słuszne?

TAK. Na sprawę należy spojrzeć zarówno z cywilnego, jak i podatkowego punktu widzenia. Odnośnie tego pierwszego wyjaśnić należy, że faktycznie w pewnych sytuacjach spadkobierca musi zapłacić zachowek. Takie uprawnienie przysługuje np. wtedy gdy jedno dziecko otrzymało spadek a drugie zostało w testamencie pominięte. Do długów spadkowych należą m.in. obowiązek zaspokojenia roszczeń o zachowek. Wprost o tym mówi art. 922 § 3 Kodeksu cywilnego. Jednak zachowek nie przechodzi "automatycznie", z mocy prawa, od razu na uprawnionego do zachowku. Z chwilą śmierci nabywa on bowiem roszczenie, które spadkobierca musi wykonać.

Ten ostatni aspekt jest istotny z punktu widzenia podatkowego. Podatnikiem podatku od spadków i darowizn jest m.in. spadkobierca. Skoro Czytelnik nie skorzystał z tzw. całkowitego zwolnienia podatkowego nabycie spadku opodatkowane jest według zasad przewidzianych dla I grupy podatkowej. Podatkowi podlega czysta wartość spadku po potrąceniu m.in. długów i ciężarów. Tak wynika z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2018 r. poz. 644 ze zm.). Do długów i ciężarów zalicza się m.in. wypłaty z tytułu zachowku. Należy zatem przyjąć, że tylko wypłacona kwota z tego tytułu obniża podstawę opodatkowania. Na gruncie podatkowym zachowek jest długiem jeśli został wypłacony (por. interpretację indywidualną Dyrektora KIS z dnia 31 sierpnia 2018 r., nr 0111-KDIB2-2.4015.61.2018.2.HS).

Czytelnik w zeznaniu podatkowym do długu zaliczył wartość kwot zachowku, a z opisu sprawy wynika, że dopiero w przyszłości zamierza dokonać stosownych wypłat. Z tego powodu stanowisko organu podatkowego należy uznać za prawidłowe. Podatnicy do zeznania podatkowego muszą dołączyć dokumenty mające wpływ na określenie podstawy opodatkowania. Co do zasady, po wypłacie zachowku, podatnik ma prawo złożyć korektę do złożonego zeznania podatkowego, w której wykaże faktycznie wypłaconą kwotę zachowku oraz dołączy dowód dokonania jego wypłaty, lub też złożyć wniosek o wznowienie postępowania podatkowego w sytuacji, gdy zachowek zostanie wypłacony po wydaniu decyzji w sprawie wymiaru podatku.

Spadki i darowizny - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.