Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Spadki i darowizny  »   Zakres pomocy przy spisywaniu testamentu
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zakres pomocy przy spisywaniu testamentu

Gazeta Podatkowa nr 80 (1537) z dnia 4.10.2018
Dawid Szwarc

Niedawno zmarł mój dziadek. Pozostawił testament, którego treść nie jest po myśli wszystkich członków rodziny. Jedna z poszkodowanych osób twierdzi, że testament powinien być unieważniony, gdyż przy jego sporządzeniu (spisywaniu) pomagano dziadkowi, trzymano kartkę, podtrzymywano nawet w pewnym momencie długopis. Rzeczywiście z uwagi na stan zdrowia dziadkowi ciężko było wykonać wszystkie czynności samodzielnie. Czy faktycznie taka pomoc skutkuje nieważnością testamentu?

Trudno przesądzić czy w tej sprawie pomoc udzielona spadkodawcy mieściła się w określonych granicach, jednak podkreślić trzeba, że nie ma jakiegoś zakazu pomagania spadkodawcy, zwłaszcza który ma ułomności fizyczne, np. związane z chorobą, w spisaniu własnoręcznego testamentu.

Z opisu sprawy wynika, że dziadek Czytelnika spisał testament własnoręczny. Taki testament jest ważny jeśli testator miał zdolność testowania (co ma miejsce zasadniczo wtedy, gdy jest pełnoletni) oraz jeśli napisze go w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą. Wynika to z art. 949 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 1025 ze zm.). Częstym błędem przy sporządzaniu tego rodzaju testamentu jest drukowanie jego treści i składanie jedynie własnoręcznego podpisu. Taki dokument (choć prawnie rzeczywiście jest dokumentem), nie będzie jednak uznany za testament - nie zmienia tego również fakt, że dokument został wcześniej elektronicznie napisany przez samego testatora. Przepis wyraźnie bowiem wskazuje, że całość testamentu ma być napisana własnoręcznie, a nie jedynie podpis. Wymóg "własnoręczności" wymagany jest ze względów bezpieczeństwa - znacznie łatwiej jest podrobić czyjś podpis niż całą treść dokumentu.

Z oczywistych względów nie będzie również ważny testament, jeśli spisze go osoba trzecia i da do podpisu spadkodawcy. Przede wszystkim w tym kontekście należy rozważyć wątpliwości zgłoszone w przedmiotowej sprawie przez jednego z członków rodziny zmarłego. Przepisy nie zabraniają ani obecności osób trzecich przy czynności spisywania testamentu własnoręcznego przez spadkodawcę, ani tego, by te osoby pomagały spadkodawcy w skutecznym i prawidłowym wyrażeniu swojej ostatniej woli. Przykładowo, dotyczy to podania kartki i długopisu, przytrzymywania kartki, a nawet podtrzymywania ręki testatora, który sam nie jest już w stanie utrzymać długopisu. Nie jest już jednak dopuszczalne "wodzenie ręką" za testatora czy w ogóle wpływanie na jego swobodę testowania (np. w postaci wprowadzania w błąd, grożenia itp.).

Spadki i darowizny - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.