Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Spadki i darowizny  »   Dopuszczalne nabycie spadku z testamentu i ustawy
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Dopuszczalne nabycie spadku z testamentu i ustawy

Gazeta Podatkowa nr 30 (1487) z dnia 12.04.2018
Dawid Szwarc

Niedawno zmarł mój ojciec. W pozostawionym testamencie wskazał, że na spadkobierców wyznacza mnie i brata. Każdy z nas ma dziedziczyć połowę spadku. Jednocześnie ojciec zapisał, iż w sytuacji, gdy spadkobierca nie będzie chciał bądź nie będzie mógł przyjąć spadku, przypadająca mu część ma zostać dziedziczona według zasad ogólnych. Czy jest zgodne z prawem, że spadek byłby dziedziczony jednocześnie z testamentu i ustawy?

TAK. Taki scenariusz jest dopuszczalny. Generalnie powołanie do spadku wynika z ustawy albo testamentu. Stanowi o tym art. 926 § 1 Kodeksu cywilnego. Jeśli zatem spadkobierca nie spisze ważnego testamentu, w grę wchodzą reguły ustawowe. Jeśli istnieje ważny testament, wówczas reguły ustawowe zasadniczo nie są stosowane. Dziedziczenie ustawowe co do całości spadku następuje wtedy, gdy spadkodawca nie powołał spadkobiercy albo gdy żadna z osób, które powołał, nie chce lub nie może być spadkobiercą. Tym samym wprowadza się generalną zasadę pierwszeństwa dziedziczenia testamentowego przed ustawowym. W odniesieniu do problemu poruszonego w pytaniu należy wskazać, że z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, dziedziczenie ustawowe co do części spadku następuje wtedy, gdy spadkodawca nie powołał do tej części spadkobiercy albo gdy którakolwiek z kilku osób, które powołał do całości spadku, nie chce lub nie może być spadkobiercą (art. 926 § 3 K.c.).

Jeden z wyjątków dotyczy instytucji tzw. przyrostu. Polega on na tym, że w sytuacji gdy spadkodawca powołał kilku spadkobierców testamentowych, a jeden z nich nie chce lub nie może być spadkobiercą, przeznaczony dla niego udział, w braku odmiennej woli spadkodawcy, przypada pozostałym spadkobiercom testamentowym w stosunku do przypadających im udziałów (art. 965 K.c.). Spadkobierca nie chce dziedziczyć przykładowo wtedy, gdy składa oświadczenie o odrzuceniu spadku. Natomiast nie może dziedziczyć, np. gdy jest niegodny dziedziczenia. W takiej sytuacji zasadniczo spadek trafia do innych spadkobierców testamentowych - dziedziczenie ustawowe jest w tym zakresie wyłączone. Jeśli jednak w testamencie spadkodawca wskazał, że nie chce stosować instytucji przyrostu, wówczas w tym zakresie następuje dziedziczenie na mocy przepisów ustawowych.

Z treści pytania wynika, że w tym przypadku może zdarzyć się sytuacja, iż połowę spadku na mocy testamentu odziedziczy jedno dziecko, a do drugiej połowy, na mocy porządku ustawowego, będą powołani spadkobiercy ustawowi.

Spadki i darowizny - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.