Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Spadki i darowizny  »   Małżonek pozbawiony prawa do spadku
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Małżonek pozbawiony prawa do spadku

Gazeta Podatkowa nr 96 (1450) z dnia 30.11.2017
Dawid Szwarc

Relacje mojego zmarłego ojca z żoną nie były w ostatnim roku najlepsze. Ojciec nie myślał o rozwodzie, ale wiem, że przed śmiercią złożył pozew o separację, obarczając żonę winą za rozpad związku. Sprawa nie została jednak rozstrzygnięta. Czy prawdą jest, że mimo braku testamentu i wydziedziczenia można pozbawić współmałżonka zmarłego spadku, powołując się na względy moralne i słuszności (sprawiedliwości)?

Samo takie powołanie się przez innych spadkobierców nie pozbawi współmałżonka zmarłego prawa do spadku po nim. Skoro w chwili śmierci nie było wyroku rozwodowego, to małżeństwo ojca Czytelnika i jego żony nadal istniało. Podobnie jest w sytuacji, gdy co prawda wyrok rozwodowy został wydany, ale przed jego uprawomocnieniem małżonek zmarł. Oznacza to, że żona ojca Czytelnika należała do kręgu spadkobierców ustawowych. Zgodnie z przepisami do spadku powołani są w pierwszej kolejności małżonek zmarłego i jego dzieci, a każdy dziedziczy w równych częściach, przy czym udział małżonka nie może być niższy niż 1/4 spadku. Stanowi o tym art. 931 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 459 ze zm.).

W przypadku gdy dochodzi do prawomocnego orzeczenia separacji, wówczas małżonek nie należy już do kręgu spadkobierców ustawowych. W takiej sytuacji, jeśli nie ma testamentu, nie otrzyma on nic ze spadku po zmarłym. Mowa jednak o separacji prawnej, a nie np. separacji faktycznej.

Samo wniesienie pozwu o separację czy też prowadzenie sprawy nie będzie wystarczające. W drodze pewnego wyjątku przewiduje się możliwość wyłączenia od dziedziczenia ustawowego małżonka, mimo braku prawomocnie orzeczonej separacji. W myśl przepisów małżonek jest wyłączony od dziedziczenia, jeżeli spadkodawca wystąpił o orzeczenie rozwodu lub separacji z jego winy, a żądanie to było uzasadnione (art. 940 § 1 K.c.).

Kluczowe jest zatem nie samo zamieszczenie w pozwie informacji, że np. powód domaga się obarczenia winą drugiego małżonka, ale to, aby takie żądanie było uzasadnione. Trzeba więc przeanalizować treść pozwu o separację złożonego przez spadkodawcę. Wszelkie okoliczności będą badane w toku sprawy sądowej - wyłączenie małżonka od dziedziczenia nie następuje z mocy prawa, a dopiero na mocy orzeczenia sądu. Wyłączenia może żądać każdy z pozostałych spadkobierców ustawowych powołanych do dziedziczenia w zbiegu z małżonkiem. Termin do wytoczenia powództwa wynosi 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o otwarciu spadku, nie więcej jednak niż jeden rok od otwarcia spadku.

Spadki i darowizny - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.