Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Spadki i darowizny  »   Dyspozycja wkładem poza spadkiem, ale z obowiązkiem zaliczenia
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Dyspozycja wkładem poza spadkiem, ale z obowiązkiem zaliczenia

Gazeta Podatkowa nr 86 (1440) z dnia 26.10.2017
Dawid Szwarc

Mój ojciec pozostawił niewielki spadek. Do spadku powołana zostałam ja i żona ojca, każda z nas otrzymała połowę spadku (ojciec nie zostawił testamentu). Po śmierci ojca okazało się, że na swoim rachunku bankowym uczynił on dyspozycję wypłaty na rzecz żony w kwocie blisko 50 tys. zł. W efekcie tego spadek jest pomniejszony o tę kwotę i de facto żona ojca otrzymała niemal cały jego majątek (inne pozostawione przez ojca rzeczy i prawa mają wartość ok 20 tys. zł). Czy jest to zgodne z prawem?

Zasadniczo wszelkie prawa i obowiązki majątkowe wchodzą do masy spadkowej i podlegają dziedziczeniu. Do spadku nie należą jednak prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami. Wynika to z art. 922 § 2 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 459 ze zm.). Przykładem pierwszego wyjątku jest obowiązek alimentacyjny. Po śmierci nie przechodzi on na spadkobierców (dziedziczone są jedynie te raty, które stały się wymagalne za życia spadkodawcy, a które przed śmiercią nie zostały przez niego uregulowane). Natomiast jako przykład drugiego wyjątku można wskazać regulację dotyczącą wspomnianej w pytaniu tzw. bankowej dyspozycji wkładem na wypadek śmierci.

Posiadacz rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej może polecić pisemnie bankowi dokonanie - po swojej śmierci - wypłaty z rachunku wskazanym przez siebie osobom: małżonkowi, wstępnym, zstępnym lub rodzeństwu określonej kwoty pieniężnej. Wynika to z art. 56 ust. 1 Prawa bankowego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1876). Kwota wypłaty, bez względu na liczbę wydanych dyspozycji, nie może być wyższa niż dwudziestokrotne przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku ogłaszane przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku. Co istotne, wypłacona w ten sposób kwota nie wchodzi do spadku po posiadaczu rachunku.

W praktyce można spotkać się ze stanowiskiem, że mimo iż wspomniana dyspozycja nie wchodzi do spadku, to jednak powinna być - podobnie jak darowizna za życia spadkodawcy - doliczana do spadku, przykładowo w razie działu spadku między spadkobiercami ustawowymi, np. małżonkiem i dziećmi (zstępnymi) zmarłego - art. 1039 K.c. Gdyby zatem oprzeć się na tym poglądzie, wówczas Czytelniczka mogłaby domagać się doliczenia kwoty 50 tys. zł wypłaconej żonie ojca i tym samym w wyniku działu spadku otrzymałaby prawa o większej wartości.


Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci może być doliczana do spadku.

Spadki i darowizny - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.