Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Spadki i darowizny  »   Sprzedaż samochodu w rodzinie a obowiązki podatkowe
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Sprzedaż samochodu w rodzinie a obowiązki podatkowe

Gazeta Podatkowa nr 78 (1432) z dnia 28.09.2017
Dawid Szwarc

Zamierzam kupić od rodziców samochód. Rodzice nie zdecydowali się na darowiznę z uwagi na to, że chcą na równych zasadach traktować moje rodzeństwo, a pieniądze ze sprzedaży planują podzielić między wszystkie dzieci. Czy sprzedaż samochodu w rodzinie jest zwolniona z obciążeń podatkowych?

NIE. Wątpliwości Czytelnika są uzasadnione, gdyż w przypadku darowizny, gdy obdarowany należy do tzw. grupy zerowej (wskazane osoby z najbliższej rodziny), istnieje możliwość uzyskania zwolnienia z podatku, niezależnie od wartości darowizny, o ile podatnik dopełni określonych formalności.

Jeśli darowizna nie wchodzi w grę, pozostaje podpisanie umowy sprzedaży. Umowa sprzedaży to czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek ten powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (np. z chwilą podpisania umowy sprzedaży) i ciąży (przy umowie sprzedaży) na kupującym. Ustawodawca niestety nie przewidział zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych dla umów sprzedaży rzeczy ruchomych zawieranych w gronie rodzinnym, nawet jeśli chodzi o najbliższych krewnych. Takie zwolnienie wchodzi w grę np. przy umowie pożyczki. Oznacza to, że na ogólnych zasadach taka sprzedaż podlegać będzie dwuprocentowemu podatkowi od czynności cywilnoprawnych, który strona kupująca musi zadeklarować na formularzu PCC-3 i odprowadzić do urzędu w terminie 14 dni od dokonania zakupu. Stanowi o tym art. 10 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1150). Ze zwolnienia podatkowego w zakresie PCC korzystają umowy sprzedaży rzeczy ruchomych (np. pojazdów), jeżeli podstawa opodatkowania nie przekracza 1 tys. zł.

Spadki i darowizny - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.