Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Spadki i darowizny  »   W jakim celu ustala się wartość spadku całkowicie zwolnionego od ...
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

W jakim celu ustala się wartość spadku całkowicie zwolnionego od opodatkowania?

Gazeta Podatkowa nr 70 (1215) z dnia 31.08.2015
Dawid Szwarc

Jestem jedynym spadkobiercą po moim ojcu, który zmarł miesiąc temu. Wiem, że nie muszę płacić w ogóle podatku, jeśli złożę deklarację do urzędu skarbowego. Majątek ojca jest mocno rozproszony, ciężko ustalić jego wartość. Czy muszę korzystać z pomocy rzeczoznawcy? Jaki cel ma określanie wartości odziedziczonego majątku, skoro niezależnie od niej i tak nigdy podatku nie trzeba będzie płacić?

Z dwóch powodów. Po pierwsze, spadek czy też darowizna od osoby należącej do tzw. grupy zerowej wcale nie jest wyłączony spod opodatkowania. Podatnik może skorzystać ze zwolnienia podatkowego po spełnieniu określonych warunków. Nie jest wcale niemożliwe, aby tych warunków nie spełnił. Choćby z prostego powodu, że nie złoży terminowo (prawidłowo) deklaracji SD-Z2. W takiej sytuacji spadek (darowiznę) opodatkowuje się i stosuje się wówczas przepisy ogólne, tj. opodatkowanie wg określonej skali właściwej dla I grupy podatkowej. Wynika to z art. 4a ust. 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2015 r. poz. 86 ze zm.).

Po drugie, podatnik legalizuje wówczas otrzymanie majątku o określonej wartości. Jest to o tyle ważne, iż w przyszłości może spokojnie korzystać z tego majątku, sprzedać go czy np. za odziedziczone pieniądze wybudować dom. Organ skarbowy wie wówczas, że środki np. na budowę domu pochodziły z ujawnionych źródeł przychodów. Gdyby dotychczasowa sytuacja zarobkowo-majątkowa podatnika kształtowała się na takim poziomie, iż niemożliwym byłoby zgromadzenie przez niego majątku pozwalającego na budowę domu, wówczas gdyby doszło do zrealizowania takiej inwestycji, pojawiłaby się wątpliwość, skąd znalazły się na to pieniądze. Często w takim przypadku wszczyna się kontrolę i sprawdza opodatkowane dochody podatnika. Posiadając zgłoszoną do urzędu skarbowego deklarację SD-Z2, z której wynika, iż podatnik otrzymał majątek o takiej, a nie innej wartości, sprawa jest jasna i zasadniczo nie ma potrzeby wszczynania żadnego postępowania.


W interesie podatnika leży podanie wartości spadku zgodnie ze stanem rzeczywistym.


Odnosząc się do wartości spadku należy stwierdzić, że podatnik nie ma obowiązku zlecać tych czynności specjaliście (tj. biegłemu rzeczoznawcy), choć ma obowiązek kierować się pewnymi zasadami. Podstawę opodatkowania przy nabyciu spadku stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów, ustalona według stanu rzeczy w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego.

Spadki i darowizny - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.