Kierownik urzędu stanu cywilnego nie uwzględnił mojego wniosku o zmianę nazwiska. Chciałbym odwołać się od wydanej przez niego decyzji. Niestety termin na wniesienie odwołania już upłynął. Nie mogłem go dotrzymać z uwagi na to, że przebywałem w tym czasie w szpitalu w związku z nagłym pogorszeniem się stanu zdrowia. Czy z uwagi na moją niedyspozycję mogę w tej sytuacji złożyć wniosek z prośbą o wyznaczenie nowego terminu na wniesienie odwołania?
W razie uchybienia terminowi należy przywrócić termin na prośbę zainteresowanego, jeżeli uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło bez jego winy. Kluczowym elementem przedmiotowej prośby (wniosku) jest zatem jego właściwe uzasadnienie. Przyjmuje się, że brak winy w uchybieniu terminowi zachodzi wtedy, gdy dokonanie czynności było niemożliwe z uwagi na przeszkodę, której strona nie mogła usunąć nawet przy użyciu największego w danych warunkach wysiłku. Jako kryterium przy ocenie winy w uchybieniu terminowi należy przyjąć obiektywny miernik staranności, jakiej w danych okolicznościach można wymagać od strony dbającej należycie o swoje interesy. Dlatego nie każdy stan choroby może stanowić okoliczność usprawiedliwiającą. Uprawdopodobnienia bowiem wymaga, że okoliczności związane z chorobą były nie do przezwyciężenia, pomimo zachowania staranności, w tym także - szczególnie w przypadku profesjonalnego pełnomocnika - że nie istniała możliwość skorzystania z pomocy innych osób w dokonaniu czynności procesowej. Zainteresowany nie musi udowodnić istnienia przesłanki uzasadniającej przywrócenie terminu, wystarczy jedynie jej uprawdopodobnienie. Uprawdopodobnienie znaczy tyle, że wnoszący o przywrócenie terminu ma jedynie stworzyć w świadomości organu orzekającego mniejszy lub większy stopień przekonania o prawdopodobieństwie jakiegoś faktu (por. wyrok WSA w Poznaniu z dnia 16 kwietnia 2025 r., sygn. akt IV SA/Po 836/24).
Prośbę o przywrócenie terminu należy wnieść w ciągu 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu. Jednocześnie z wniesieniem prośby należy dopełnić czynności, dla której określony był termin. Oznacza to, że Czytelnik, składając stosowny wniosek, powinien jednocześnie wnieść odwołanie od decyzji kierownika urzędu stanu cywilnego. Co do zasady, o przywróceniu terminu postanawia właściwy w sprawie organ administracji publicznej. Od postanowienia o odmowie przywrócenia terminu służy zażalenie. Jednak o przywróceniu terminu do wniesienia odwołania lub zażalenia - tak jak w przypadku Czytelnika - postanawia ostatecznie organ właściwy do rozpatrzenia odwołania lub zażalenia.
Warto mieć na uwadze, że przed rozpatrzeniem prośby o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania lub zażalenia organ na żądanie strony może wstrzymać wykonanie decyzji lub postanowienia.
|