Kilka lat temu mój mąż rozstał się z partnerką. Do tej pory jest przez nią nękany. Nie dochodzi do formułowania jakichś gróźb, niemniej była partnerka pojawia się w miejscu jego pracy, wysyła wiadomości, zdarza się, że przyjeżdża w pobliże naszego domu, ingeruje w naszą prywatność. Czy takie jej postępowanie narusza jakieś przepisy?
Nie jest wykluczone, że postępowanie byłej partnerki męża Czytelniczki może zostać zakwalifikowane jako przestępstwo nękania (stalkingu). Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia lub istotnie narusza jej prywatność, popełnia przestępstwo. Określa to art. 190a § 1 Kodeksu karnego (Dz. U. z 2022 r. poz. 1138 ze zm.). Jego sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek, inne jej dane osobowe lub inne dane, za pomocą których jest ona publicznie identyfikowana, "w celu" wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej (art. 190a § 2 K.k.). Jeżeli następstwem czynu określonego w art. 190a § 1 lub § 2 K.k. jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
W orzecznictwie wskazuje się, że przez nękanie należy rozumieć wielokrotne prześladowanie wyrażające się w podejmowaniu różnych naprzykrzających się czynności, których celem jest udręczenie, utrapienie, dokuczenie lub niepokojenie pokrzywdzonego lub osoby najbliższej. Aby wyczerpać znamiona tego czynu, sprawca może podejmować działania legalne, czyli wysyłać wiadomości tekstowe czy nachodzić w miejscach pracy. Zachowania mogą przybrać również postać zachowań nielegalnych, jak rozpowszechnianie nieprawdziwych lub przykrych informacji godzących w cześć lub dobre imię (por. wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 18 lipca 2019 r., sygn. akt IX Ka 640/19). O uporczywym zachowaniu świadczy szczególne nastawienie psychiczne, wyrażające się przede wszystkim w nieustępliwości nękania, mimo próśb i upomnień pokrzywdzonego lub innych osób o zaprzestanie przedmiotowych zachowań.
Warto dodać, że z dniem 1 października 2023 r. wchodzą w życie przepisy zaostrzające sankcje za dokonanie powyższych przestępstw. Po pierwsze, karze podlegać będzie ten, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek, inne jej dane osobowe lub inne dane, za pomocą których jest ona publicznie identyfikowana, "przez co" wyrządza jej szkodę majątkową lub osobistą (a nie tylko, gdy działa "w celu" wyrządzenia takiej szkody). Po drugie, jeżeli następstwem czynu określonego w art. 190a § 1 lub § 2 K.k. będzie targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca będzie podlegać karze pozbawienia wolności od lat 2 do 15.
|