POLECAMY |
||
Parę miesięcy temu pożyczyłem znajomemu pieniądze. Brat dłużnika udzielił poręczenia jako zabezpieczenia zobowiązania. Sytuacja finansowa znajomego mocno się pogorszyła. Zaproponował mi, że przeniesie ten dług na inną osobę (w ramach ich wzajemnego rozliczenia). Czy powinienem się zgodzić na taką zmianę? Czy w razie niewypłacalności nowego dłużnika będę mógł dochodzić zapłaty należności przez poręczyciela?
W pewnych przypadkach może dojść do zmiany dłużnika, przy czym nie może się to odbyć bez zgody wierzyciela. Przejęcie długu może nastąpić przez umowę między wierzycielem a osobą trzecią za zgodą dłużnika bądź przez umowę między dłużnikiem a osobą trzecią za zgodą wierzyciela. Każda ze stron, które zawarły umowę o przejęcie długu, może wyznaczyć osobie, której zgoda jest potrzebna do skuteczności przejęcia, odpowiedni termin do wyrażenia zgody - bezskuteczny upływ wyznaczonego terminu jest jednoznaczny z odmówieniem zgody. Umowa o przejęcie długu powinna być pod nieważnością zawarta na piśmie. To samo dotyczy zgody wierzyciela na przejęcie długu. Przejęcie długu jest zatem umową, która polega na tym, że osoba trzecia wstępuje w miejsce dłużnika, a dłużnik zostaje z długu zwolniony (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 15 września 2020 r., sygn. akt V ACa 144/20).
Przejmującemu dług przysługują przeciwko wierzycielowi wszelkie zarzuty, które miał dotychczasowy dłużnik, z wyjątkiem zarzutu potrącenia z wierzytelności dotychczasowego dłużnika. Przejmujący dług nie może powoływać się względem wierzyciela na zarzuty wynikające z istniejącego między przejmującym dług a dotychczasowym dłużnikiem stosunku prawnego, będącego podstawą prawną przejęcia długu - nie dotyczy to jednak zarzutów, o których wierzyciel wiedział.
Nie sposób ocenić, czy zmiana dłużnika będzie w sytuacji Czytelnika korzystna - wszystko bowiem zależy od oceny wypłacalności obecnego i przyszłego dłużnika. Trzeba jednak podkreślić, że jeżeli wierzytelność była zabezpieczona poręczeniem lub ograniczonym prawem rzeczowym ustanowionym przez osobę trzecią (tak jak w tej sytuacji), poręczenie lub ograniczone prawo rzeczowe wygasa z chwilą przejęcia długu, chyba że poręczyciel lub osoba trzecia wyrazi zgodę na dalsze trwanie zabezpieczenia. Stanowi o tym art. 525 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 ze zm.). Dług będzie zatem poręczony tylko wtedy, gdy brat dłużnika Czytelnika (poręczyciel) zgodzi się na to, by poręczenie trwało nadal po zmianie dłużnika.
|