POLECAMY |
||
Zamierzam wynająć dom. Czy istnieje możliwość, żeby umowa najmu przewidywała, aby to najemca płacił podatek od nieruchomości (tj. od obiektu, czyli domu, a także od nieruchomości gruntowej)? Co w sytuacji, gdy stosowny zapis znajdzie się w umowie, ale najemca go nie wykona?
W drodze prywatnej umowy nie można przenosić obowiązków podatkowych. Podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące m.in. właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych czy posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych. Zatem, jeśli właściciel decyduje się wynająć swój dom, nadal pozostaje podatnikiem. Niewątpliwie najemca lokalu czy domu jest posiadaczem (mieszkania, domu). Niemniej nie jest posiadaczem samoistnym nieruchomości (lokalu). Posiadacz samoistny to ten, kto - nie będąc właścicielem - włada rzeczą w taki sposób, w jaki czyni to właściciel. Natomiast najemca czy dzierżawca to posiadacze, jednak "zależni". Nie korzystają oni z rzeczy "jak właściciele", ale ich posiadanie "zależy" od umowy, którą z właścicielem podpisali.
Oznacza to, że w razie niezapłacenia podatku przez Czytelnika organ podatkowy w ogóle nie będzie kierował żadnych pism czy roszczeń w stosunku do najemcy, a jedynie wobec Czytelnika. W decyzji wymiarowej (określającej wysokość zobowiązania podatkowego) tylko właściciel (wynajmujący) będzie figurował jako podatnik i tylko wobec niego będzie można wszcząć stosowne postępowanie.
Zupełnie inną kwestią są wewnętrzne uzgodnienia wynajmującego i najemcy w zakresie obciążenia najemcy kosztami związanymi z zapłatą podatku. W umowie może się bowiem znaleźć zapis, zgodnie z którym najemca będzie musiał przekazać wynajmującemu kwotę niezbędną na pokrycie tego wydatku. Jednak wspomniane porozumienie wewnętrzne (cywilne) nie wywołuje skutków podatkowych, tj. pomimo takiego porozumienia organ podatkowy (w tym przypadku np. wójt) będzie dochodził zapłaty podatku od właściciela (wynajmującego), a nie od najemcy.
Jeżeli przedmiot opodatkowania znajduje się w posiadaniu samoistnym, obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości ciąży na posiadaczu samoistnym.
Warto zauważyć, że w drodze pewnego wyjątku również posiadacze zależni (np. najemcy) mogą być podatnikami podatku od nieruchomości. Podatek ten ciąży bowiem również na posiadaczach nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie wynika m.in. z umowy zawartej z tym właścicielem (np. gminą).
|