POLECAMY |
||
Niedługo ma odbyć się moja sprawa rozwodowa. Jesteśmy z mężem mocno poróżnieni. Na rozprawę mają być wezwani świadkowie, którzy nie ukrywają, że nie ma między nimi dobrych emocji. Czy prawdą jest, że gdyby doszło do jakiejś kłótni sąd może zastosować wobec świadków sankcje, w tym finansowe?
TAK. Chodzi o tzw. kary porządkowe. Przewodniczący składu sądu może upomnieć osobę, która narusza powagę, spokój lub porządek czynności sądowych, a po bezskutecznym upomnieniu może ją wydalić z sali rozpraw. Przewiduje to art. 48 § 1 Prawa o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072 ze zm.). Zatem powyższa sankcja może być zastosowana wobec różnych osób, nie tylko świadków. Celem przepisów jest zapewnienie powagi sądu oraz należytego, niezakłóconego przebiegu postępowania. Sąd może wydalić osobę biorącą udział w sprawie tylko wtedy, gdy mimo uprzedzenia o skutkach prawnych jej nieobecności przy czynnościach sądowych nadal zachowuje się w sposób, o którym mowa powyżej. Sąd ma również prawo wydalić z sali rozpraw publiczność z powodu jej niewłaściwego zachowania.
Sankcja wydalenia to nie jedyna kara porządkowa. W razie naruszenia powagi, spokoju lub porządku czynności sądowych albo ubliżenia sądowi, innemu organowi państwowemu lub osobom biorącym udział w sprawie, sąd może ukarać winnego karą porządkową grzywny w wysokości do 3 tys. zł. Możliwe jest również ukaranie karą pozbawienia wolności do 14 dni. Co istotne, regulację tę stosuje się także, gdy przedmiotowego czynu dopuszczono się w piśmie złożonym w sądzie lub za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość, o ile istnieje pewność co do osoby sprawcy.
Postanowienie o ukaraniu karą porządkową jest natychmiast wykonalne. Od postanowienia przysługuje zażalenie do sądu bezpośrednio przełożonego, a gdy zostało wydane przez sąd apelacyjny - do Sądu Najwyższego. Ponadto do zażalenia stosuje się przepisy o postępowaniu właściwe w sprawie, w której zastosowano karę porządkową. W razie wniesienia zażalenia sąd, który wydał zaskarżone postanowienie, może wstrzymać wykonanie kary porządkowej. Pamiętać należy, że ukaranie karą porządkową nie uchyla odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej za ten sam czyn. W razie nieuiszczenia kary porządkowej grzywny zamienia się ją na karę pozbawienia wolności do 7 dni, biorąc pod uwagę rodzaj przewinienia, warunki osobiste ukaranego oraz stopień jego winy. Od tego postanowienia również przysługuje zażalenie.
|