Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Inne zagadnienia  »   Przyczynienie się do szkody skutkuje obniżeniem odszkodowania

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Przyczynienie się do szkody skutkuje obniżeniem odszkodowania

Gazeta Podatkowa nr 15 (1786) z dnia 22.02.2021
Dawid Szwarc

Doznałam obrażeń w wypadku samochodowym. Kierowcą pojazdu był mój kolega, z którym wracałam z urodzinowego przyjęcia. Na miejsce zdarzenia przyjechała policja, która stwierdziła, że kolega był pod wpływem alkoholu. Co więcej, kolega nie miał wykupionej polisy OC na pojazd. Chciałam dochodzić odszkodowania, jednak Fundusz Gwarancyjny, do którego złożyłam wniosek, uznał, że ponoszę współodpowiedzialność za zdarzenie, gdyż wiedziałam, iż kierowca był nietrzeźwy. Czy może to być podstawą obniżenia odszkodowania?

TAK. Nie przesądzając oczywiście sprawy Czytelniczki - z uwagi na brak wszystkich informacji o okolicznościach zdarzenia - należy wskazać, że istnieje instytucja przyczynienia się do powstania szkody.

Jeśli posiadacz pojazdu nie ma ubezpieczenia OC dla pojazdu, a ktoś inny poniesie szkodę w związku z ruchem takiego pojazdu, wówczas poszkodowany nie jest pozbawiony pomocy - może złożyć wniosek o odszkodowanie do specjalnego Funduszu Gwarancyjnego. Fundusz ten zaspokaja m.in. roszczenia z tytułu ubezpieczeń obowiązkowych za szkody powstałe na terytorium Polski m.in. na osobie, w mieniu, w mieniu i na osobie, gdy posiadacz zidentyfikowanego pojazdu mechanicznego, którego ruchem szkodę tę wyrządzono, nie był ubezpieczony obowiązkowym ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Z opisu sprawy wynika, że zdaniem Funduszu Czytelniczka ponosi w jakimś zakresie odpowiedzialność za zdarzenie, na skutek którego sama ucierpiała. W myśl ogólnych przepisów prawa cywilnego w sytuacji, gdy poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron. Tak przewiduje art. 362 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740). Zdarzają się sytuacje, gdy pasażer wie, że kierowca pojazdu znajduje się w stanie nietrzeźwości (bo np. wyczuwa od niego woń alkoholu albo był na tym samym spotkaniu z kierowcą i widział, że ten spożywa alkohol). Gdy mając taką świadomość pasażer wsiada do pojazdu, wówczas można uznać, że w jakimś zakresie sam sobie zaszkodził, czyli przyczynił się do powstania tej szkody. W orzecznictwie wskazuje się, że dla stwierdzenia przyczynienia się poszkodowanego nie wystarcza jakiekolwiek powiązanie przyczynowe między zachowaniem poszkodowanego a powstaniem lub zwiększeniem szkody, gdyż musi to być związek przyczynowy normalny. Oznacza to, że chodzi tu o zachowanie poszkodowanego, które pozostaje w normalnym związku przyczynowo-skutkowym ze szkodą, za którą ponosi odpowiedzialność inna osoba. Zachowanie się poszkodowanego musi stanowić adekwatną współprzyczynę powstania szkody lub jej zwiększenia (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 29 października 2008 r., sygn. akt IV CSK 228/08).

Inne zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.