Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Inne zagadnienia  »   Sprzątanie chodnika przy nieruchomości
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Sprzątanie chodnika przy nieruchomości

Gazeta Podatkowa nr 87 (1753) z dnia 29.10.2020
Dawid Szwarc

Jestem właścicielem nieruchomości położonej przy drodze gminnej. Wzdłuż jednej z granic mojej posesji biegnie chodnik. Straż miejsca pouczyła mnie, że nieodpowiednio dbam o jego czystość. Czy faktycznie mam taki obowiązek? Czy nie jest on ograniczony jedynie do usuwania śniegu?

Obowiązek, o którym mowa w pytaniu, wywołuje w praktyce wiele wątpliwości. Dotyczą one dwóch kwestii. Chodzi o usytuowanie chodnika względem nieruchomości prywatnej, aby jego właściciel musiał go sprzątać oraz w jaki sposób powinno się dbać o jego czystość.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2020 r. poz. 1439) właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku m.in. przez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości. Za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Właściciel nieruchomości nie jest zobowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych. Jeśli więc między działką a chodnikiem znajduje się np. teren zielony (trawnik, krzewy itp.), zapewnienie porządku na takim chodniku spoczywa na gminie.

W praktyce istnieje wątpliwość czy rzeczywiście każdy fragment trawnika oddzielający chodnik od posesji zwalnia właściciela posesji z obowiązku sprzątania chodnika. Pojawiały się bowiem poglądy, że niewielki pas trawnika (np. o szerokości 15-20 cm) takiego skutku nie powoduje. Wydaje się jednak, że takie stanowisko nie jest właściwe. Kluczowe jest znaczenie pojęcia "bezpośrednio". O stanie bezpośredniości można mówić jedynie w sytuacji graniczenia chodnika i jego przylegania do nieruchomości bez pośrednictwa innych elementów techniczno-użytkowych drogi. Pojęcie "bezpośredniego" położenia chodnika przy granicy nieruchomości należy rozumieć dosłownie, zgodnie ze znaczeniem tego pojęcia zawartym w Słowniku języka polskiego PWN, czyli "znajdujący się bardzo blisko, niczym nieprzedzielony". Pogląd taki wyraził m.in. Sąd Okręgowy w Poznaniu w wyroku z dnia 27 marca 2018 r., sygn. akt IV Ka 83/18.

Z przywołanego przepisu nie wynika, w jaki sposób właściciel posesji powinien sprzątać chodnik, tj. na ile starannie musi to robić. Niewątpliwie nie chodzi o to, aby jedynie sprzątał - istotne jest aby sprzątnął. Co jednak ważne, w doktrynie wskazuje się, że w zakresie użytego w przepisach pojęcia "uprzątnięcie" nie mieści się obowiązek wywozu. Nieczystości na chodniku to nie jedynie śnieg, ale np. liście. Zalegające na chodniku liście powinny być sprzątane i zbierane w odpowiedni sposób. Nie jest jednak obowiązkiem właściciela, by we własnym zakresie te liście gdzieś wywoził.

Inne zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.