Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Inne zagadnienia  »   Rozliczenia po ustaniu nieformalnego związku

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Rozliczenia po ustaniu nieformalnego związku

Gazeta Podatkowa nr 26 (1692) z dnia 30.03.2020
Dawid Szwarc

Kilka miesięcy temu zakończyłam swój wieloletni związek. Razem z partnerem zrealizowaliśmy wiele inwestycji, wybudowaliśmy dom, kupiliśmy wspólnie wartościowe ruchomości. W jaki sposób dokonać teraz rozliczenia? Czy stosuje się w tym przypadku przepisy dotyczące małżonków po rozwodzie?

Rozliczenie byłych partnerów po ustaniu nieformalnego związku to sprawa bardzo złożona. Nie stosuje się w tym przypadku żadnych przepisów dotyczących związku małżeńskiego. Co więcej, nie istnieją również żadne przepisy, które wprost regulowałyby zagadnienia związane z ustaniem związku nieformalnego.

Z uwagi na wspomniane trudności najlepszym rozwiązaniem będzie zawsze rozliczenie na zasadzie porozumienia stron. W zależności od tego, jakich składników majątkowych dotyczy, należy zachować odpowiednią formę prawną czynności (np. gdy dochodzi do zniesienia współwłasności nieruchomości, konieczne jest zachowanie formy aktu notarialnego). Często jednak strony pozostają ze sobą w jakimś sporze i wówczas jedyne co pozostaje to droga sądowa.

Z prawnego punktu widzenia konkubenci są w pewnym sensie traktowani jak obce względem siebie podmioty. Jeśli decydują się kupić wspólnie np. nieruchomość, stosuje się do nich w takim przypadku normalne przepisy dotyczące współwłasności (czego skutkiem jest przykładowo uzyskanie równych udziałów w nieruchomości wspólnej i konieczność współdziałania w zarządzaniu tym składnikiem majątku). W modelowym przypadku z rozliczeniem nie będzie problemu - przykładowo, gdy doszło do zakupu mieszkania w ten sposób, że w umowie określono, iż partner posiada udział w wysokości 1/3, a partnerka w wysokości 2/3 i każde z nich faktycznie ze swoich środków zapłaciło cenę stosownie do swojego udziału (na co są dowody, np. w postaci wyciągu z rachunków bankowych), wówczas w każdym momencie, a więc również po ustaniu nieformalnego związku, byli partnerzy mogą w prosty sposób dokonać zniesienia współwłasności.

Najczęściej jednak taki sposób rozliczenia nie jest możliwy i trzeba sięgać m.in. po przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu. Partner, który otrzymał więcej niż mu się należy (bo przykładowo partnerka zapłaciła połowę ceny, choć nie figuruje w dokumentach jako właścicielka bądź ma mniejszy udział niż mieć powinna) ma obowiązek wydania korzyści, którą otrzymał kosztem innej osoby (swojej partnerki). Zwrotu powinien dokonać w naturze, a gdy nie jest to możliwe, powinien zwrócić równowartość tej korzyści. Tak stanowi art. 405 Kodeksu cywilnego. Niemniej obowiązek wydania korzyści lub zwrotu jej wartości, co do zasady, wygasa, jeżeli ten, kto korzyść uzyskał, zużył ją lub utracił w taki sposób, że nie jest już wzbogacony. Kluczowe w tej sprawie będą zatem przede wszystkim kwestie dowodowe.

Inne zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.