Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Inne zagadnienia  »   Prawo jazdy z ograniczeniami
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Prawo jazdy z ograniczeniami

Gazeta Podatkowa nr 18 (1580) z dnia 4.03.2019
Dawid Szwarc

Niedługo kończę 18 lat. Chciałem zdać egzamin na prawo jazdy. Mam jednak pewne problemy związane ze wzrokiem, a także lekki niedosłuch. Dowiedziałem się, że prawo jazdy mogę uzyskać, ale z jakimiś ograniczeniami. Czy to prawda? Jeśli tak, to na czym te ograniczenia mogą polegać? Podobno i tak każde prawo jazdy wydawane jest z ograniczeniem czasowym.

W pewnych sytuacjach rzeczywiście prawo jazdy może zostać wydane z określonymi ograniczeniami. W tym miejscu należy jednak odróżnić ograniczenia dotyczące uprawnienia do kierowania pojazdami określonej kategorii od ważności tylko samego dokumentu, który uprawnienie potwierdza. Prawo jazdy m.in. kategorii AM czy B wydaje się na okres 15 lat. Jednak okres ten może być krótszy, o ile wynika to z orzeczenia lekarskiego. W normalnej sytuacji po upływie terminu ważności, po złożeniu wniosku, kierowca otrzymuje nowy dokument, bez konieczności zdawania ponownie egzaminu (choć ciążą na nim określone obowiązki, np. wniesienie stosownej opłaty). Tak rozumiany upływ terminu dotyczy ważności tylko dokumentu, a kierowca, mimo że po utracie ważności dokumentu prowadzić nie może, samo uprawnienie do kierowania pojazdem posiada.

Inaczej będzie w sytuacji, gdy ograniczenia związane będą z uprawnieniem do kierowania pojazdem w związku ze stanem zdrowia kierowcy. Przepis wprost wskazuje, że prawo jazdy może zawierać wymagania lub ograniczenia wynikające ze stanu zdrowia kierowcy lub z możliwości prowadzenia określonego pojazdu. Wymagania lub ograniczenia mogą przykładowo dotyczyć stosowania korekty bądź ochrony wzroku lub korekty słuchu, możliwości ograniczonego korzystania z pojazdu, terminu ważności prawa jazdy, ograniczenia uprawnienia do kierowania wskazanymi pojazdami czy dodatkowego oznakowania pojazdu. Tak określa art. 13 ust. 5 ustawy o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2017 r. poz 978 ze zm.).

W przypadku gdy w orzeczeniu lekarskim zostały stwierdzone przeciwwskazania zdrowotne do kierowania pojazdem albo wynikające ze stanu zdrowia ograniczenia, o których była mowa wcześniej, uprawniony lekarz przesyła jego kopię staroście właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania osoby badanej, po upływie 14 dni od dnia badania, jeżeli osoba badana lub podmiot kierujący na badania nie złożyli wniosku o przeprowadzenie ponownego badania albo orzeczenie lekarskie zostało wydane po przeprowadzeniu ponownego badania. Tym samym nie ma możliwości, aby ukryć przed starostą informacje o faktycznym stanie zdrowia. Jeśli osoba zainteresowana nie zgadza się z wynikiem badania, musi złożyć stosowny pisemny wniosek (za pośrednictwem lekarza, który je wydał) w terminie 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia lekarskiego. Za takie badania lekarskie pobiera się opłatę, której wysokość nie może przekroczyć 200 zł za każde z tych badań.

Inne zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.