POLECAMY |
||
Niedawno zmarła moja ciocia. Chciałam uzyskać dokumentację medyczną dotyczącą jej leczenia, a także związaną z jej śmiercią. Szpital, w którym ciocia przebywała, odmówił mi wydania dokumentów. Uznano, że upoważnienie, które otrzymałam od cioci, nie jest prawidłowe - tzn. nie odpowiada formie, którą szpital na co dzień stosuje. Czy takie stanowisko jest zgodne z prawem?
Pacjent ma prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych. Zawarte w dokumentacji medycznej dane podlegają ochronie, co oznacza, że bez upoważnienia wynikającego z przepisów bądź ze stosownego dokumentu nie można tych danych udostępniać osobom trzecim (poza pewnymi wyjątkami).
Podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych udostępnia dokumentację medyczną pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu bądź osobie upoważnionej przez pacjenta. Tak przewiduje art. 26 ust. 1 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2017 r. poz. 1318 ze zm.). Po śmierci pacjenta dokumentacja medyczna jest udostępniana osobie upoważnionej przez pacjenta za życia lub osobie, która w chwili zgonu pacjenta była jego przedstawicielem ustawowym.
Przepisy wypowiadają się zatem w sposób ogólny odnośnie upoważnienia. Nie jest z pewnością zgodne z prawem wymaganie, aby oświadczenie pacjenta we wspomnianej kwestii musiało być złożone wyłącznie na szpitalnym formularzu. Sporządzając upoważnienie zawsze należy pamiętać o tym, że taki dokument musi spełniać wszelkie wymogi upoważnienia, tj. dokładnie wskazywać jego strony, zakres upoważnienia, zawierać podpis mocodawcy, być opatrzony datą itp.
|