Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Inne zagadnienia  »   Nabycie pojazdu a sfałszowana umowa
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Nabycie pojazdu a sfałszowana umowa

Gazeta Podatkowa nr 66 (1523) z dnia 16.08.2018
Dawid Szwarc

Kupiłem rok temu samochód. Okazało się, że osoba, która podpisywała umowę, posłużyła się cudzym dowodem osobistym i sfałszowała podpisy rzeczywistego właściciela pojazdu. Auto nie było skradzione, ale znajdowało się w posiadaniu osoby, z którą podpisałem umowę. Teraz rzeczywisty właściciel pojazdu żąda ode mnie jego zwrotu. Czy nie jestem w jakiś sposób chroniony, skoro nabyłem rzecz nie wiedząc o tych wszystkich nieprawidłowościach, np. mając możliwość nabycia własności przez zasiedzenie?

W pewnych sytuacjach istnieje możliwość nabycia własności ruchomości przez zasiedzenie. Posiadacz rzeczy ruchomej niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada rzecz nieprzerwanie od lat trzech jako posiadacz samoistny, chyba że posiada w złej wierze. Stanowi o tym art. 174 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 1025 ze zm.). Kluczowe jest zatem, aby w całym okresie posiadania występował stan "dobrej wiary" (w przeciwieństwie do nieruchomości, gdy istotny jest jedynie moment "wejścia" w posiadanie). W doktrynie podkreśla się, że o dobrej wierze samoistnego posiadacza rzeczy ruchomej świadczy jego przekonanie o nabyciu własności tej rzeczy od uprawnionego, jeśli takie przekonanie jest zarazem usprawiedliwione konkretnymi okolicznościami sprawy.

Do biegu zasiedzenia stosuje się odpowiednio przepisy o biegu przedawnienia roszczeń. W przypadku Czytelnika do zasiedzenia nie doszło, gdyż posiada on pojazd dopiero rok i dowiedział się niedawno o tym, że właścicielem nie jest - na skutek zażądania zwrotu przez rzeczywistego właściciela pojazdu.

Należy także zauważyć, że okoliczność, iż podpis właściciela na umowie został sfałszowany przez osobę, która się za niego podawała, sprawia, że nie można skorzystać w tej sytuacji z dobrodziejstwa wynikającego z art. 169 Kodeksu cywilnego. Przewiduje on możliwość nabycia własności rzeczy ruchomej od nieuprawnionego do rozporządzania nią przez osobę znajdującą się w dobrej wierze - takie nabycie następuje "od razu", z chwilą wydania rzeczy nabywcy. Jednak, aby regulacja ta miała zastosowanie, musi dojść przede wszystkim do ważnego z punktu widzenia prawa "zbycia" rzeczy. Wskazany przepis chroni dobrą wiarę nabywcy tylko co do uprawnienia zbywcy do rozporządzania rzeczą. Nie znajduje jednak zastosowania, jeżeli między wydającym a obejmującym rzecz w posiadanie nie doszło do zawarcia umowy przeniesienia własności rzeczy. Osoba, z którą Czytelnik dokonywał czynności faktycznych (która m.in. sfałszowała podpis), nie zawarła bowiem formalnie przedmiotowej umowy.

Inne zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.