Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Inne zagadnienia  »   Zakaz korzystania z telefonu komórkowego podczas jazdy
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zakaz korzystania z telefonu komórkowego podczas jazdy

Gazeta Podatkowa nr 58 (1515) z dnia 19.07.2018
Dawid Szwarc

Zostałem zatrzymany do kontroli drogowej i wymierzono mi mandat za korzystanie z telefonu podczas jazdy. Problem w tym, że przez telefon nie rozmawiałem, jedynie sprawdzałem pewne informacje (czytałem, nie pisałem żadnych wiadomości SMS). Czy w takim przypadku mogłem zostać ukarany?

TAK. Zgodnie z przepisami kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Przewiduje to art. 45 ust. 2 pkt 1 Prawa o ruchu drogowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1260 ze zm.). Użyty w powyższym przepisie termin "korzysta" ma szersze znaczenie niż "rozmawia" czy "pisze wiadomość". Powyższe oznacza zatem, że różnego rodzaju czynności, niezależnie od ich charakteru, będą zabronione, jeśli wymagają trzymania telefonu w ręku.

Sąd Okręgowy w Olsztynie w wyroku z dnia 5 września 2013 r., sygn. akt VII Ka 762/13 wskazał, że w rozumieniu omawianego przepisu zakaz korzystania z telefonu podczas jazdy ma szerokie znaczenie i dotyczy każdego działania powodującego konieczność zajęcia uwagi informacjami zawartymi również na pulpicie tego telefonu, o ile oczywiście telefon ten trzymany jest w ręku.

Z drugiej strony w orzecznictwie wskazuje się, że na przepis należy patrzeć też "życiowo". Przykładowo, Sąd Okręgowy w Tarnowie w wyroku z dnia 16 kwietnia 2008 r., sygn. akt II Waz 32/08, podkreślił, że jednorazowe wzięcie telefonu do ręki w celu odebrania połączenia lub zakończenia go w trakcie kierowania pojazdem nie jest objęte omawianym zakazem, gdy poza tym rozmowa jest prowadzona przy użyciu zestawu głośnomówiącego (czy np. przez głośnik telefonu). Kierowcy, którzy nie stosują się do tego zakazu, mogą zostać ukarani mandatem w wysokości 200 zł.

Inne zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.