Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Inne zagadnienia  »   Sankcje za sprzedaż pojazdu z cofniętym licznikiem
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Sankcje za sprzedaż pojazdu z cofniętym licznikiem

Gazeta Podatkowa nr 52 (1509) z dnia 28.06.2018
Dawid Szwarc

Trzy miesiące temu kupiłem używany samochód. Przed zakupem dokonałem ogólnych oględzin pojazdu, wszystko wydawało się być w porządku. Niedawno okazało się, że pojazd ma cofnięty licznik o blisko 50 tys. km. Sprzedający nie informował mnie o tym fakcie, w umowie nie ma zapisu, że przebieg na liczniku jest inny niż rzeczywisty. Sprzedawca twierdzi, że wiedziałem o tym, że przebieg musi być inny, gdyż na kartce przypiętej do korka wlewu oleju silnikowego mechanik zamieścił informacje o dacie wymianu oleju i wskazał przebieg licznika (który był większy niż ten, gdy kupowałem pojazd). Czy faktycznie może mieć to znaczenie w tej sprawie?

Trudno jednoznacznie przesądzić czy doszło w tej sprawie do złamania przepisów (zależy to zawsze od uwzględnienia wszelkich okoliczności), ale w pierwszej kolejności należy wyjaśnić, że sama czynność cofania licznika nie stanowi w Polsce czynu zabronionego. Tym samym takiej korekty można legalnie dokonać, choć trwają już prace nad zmianą prawa w tym zakresie (wstępnie zaproponowano, że za taki czyn ma grozić kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat).

To, że obecnie można legalnie cofnąć licznik nie oznacza, że nie może mieć to wpływu na zawartą umowę. Najczęściej czynność cofania licznika zostaje podjęta, aby kogoś oszukać, np. sprzedać pojazd bez informowania kupującego o rzeczywistym przebiegu i uzyskać za niego wyższą cenę niż rynkowa. Przestępstwa oszustwa dopuszcza się ten, kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania. Stanowi o tym art. 286 § 1 Kodeksu karnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 2204 ze zm.). Wprowadzenie w błąd polega na udzieleniu informacji niezgodnych z prawdą, natomiast wyzyskanie błędu to skorzystanie z faktu, iż ktoś posiada mylne informacje o jakimś stanie rzeczy. Sprawcy takiego czynu grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Kluczowe jest zatem wykazanie zamiaru działania sprzedającego i świadomego wprowadzenia w błąd (wyzyskania błędu). Fakt, że jakaś informacja widniała na kartoniku przy wlewie paliwa wydaje się być nieistotny. Jeśli sprzedający wiedział, że pojazd ma cofnięty licznik, powinien o tym kupującego poinformować. Równie dobrze mógł liczyć na to, że kupujący kartonika nie zauważy albo nie powiąże faktów dotyczących przebiegu.

Inne zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.