Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Inne zagadnienia  »   Tylko świadome poręczenie weksla skutkuje powstaniem zobowiązania
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Tylko świadome poręczenie weksla skutkuje powstaniem zobowiązania

Gazeta Podatkowa nr 6 (1463) z dnia 18.01.2018
Aleksandra Karasińska

Moja babcia poręczyła weksel do umowy pożyczki. Jestem pewien, że nie wiedziała co podpisuje, gdyż nie potrafi czytać. Według jej relacji przekazano jej tylko, że poręcza umowę pożyczki. Nic natomiast nie wspomniano o wekslu. Teraz została pozwana o zapłatę. Czy można przyjąć, że zaciągnęła zobowiązanie?

Wydaje się, że nie. Jeśli bowiem podpisując oświadczenie o poręczeniu weksla nie znała jego znaczenia i obiektywnie nie mogła go poznać, złożyła to oświadczenie bez zamiaru zaciągnięcia zobowiązania wekslowego, co uczyniło je bezskutecznym.

Niezbędną przesłanką zaciągnięcia zobowiązania wekslowego, niezależnie czy chodzi o zobowiązanie wystawcy, czy poręczyciela, jest złożenie stosownego oświadczenia woli poprzez podpisanie dokumentu weksla w takich okolicznościach i w takiej formie, że według panujących w obrocie zwyczajów można uznać, iż podpisujący miał zamiar zaciągnięcia tego zobowiązania (por. m.in. wyroki Sądu Najwyższego z dnia: 5 maja 2005 r., sygn. akt III CK 520/04, 21 września 2006 r., sygn. akt I CSK 116/06).

W opisanym przypadku babcia Czytelnika nie miała świadomości, że podpisywany przez nią dokument obejmuje oświadczenie o poręczeniu weksla, a tym samym nie można przyjąć, że miała zamiar tego poręczenia udzielić. Nawet biorąc pod uwagę zwiększony formalizm prawa wekslowego, oświadczenie woli zawsze jest działaniem świadomym. Brak świadomości oznacza brak zamiaru, a to wyklucza ocenę o powstaniu zobowiązania wekslowego po stronie dłużniczki. Zarzut ten czyni zaś wytoczony przeciwko niej pozew bezpodstawnym i musi prowadzić do jego oddalenia.

Niezależnie od powyższego w przedstawionej sytuacji wydaje się, iż oświadczenie o poręczeniu weksla zostało złożone pod wpływem błędu co do jego treści. Tym samym, na wypadek trudności dowodowych z wykazaniem braku zamiaru zaciągnięcia zobowiązania wekslowego, zasadne jest, aby zainteresowana złożyła jednocześnie oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych przedmiotowego oświadczenia jako złożonego pod wpływem błędu wywołanego przez drugą stronę czynności prawnej (art. 84 § 1 zd. drugie K.c.). Oświadczenie takie należy złożyć drugiej stronie czynności, tj. wierzycielowi wekslowemu, na piśmie, nie później niż do roku od wykrycia błędu. W razie kwestionowania jego zasadności przez stronę przeciwną sprawa będzie podlegała ocenie sądu w toku postępowania.

Inne zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.