Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Inne zagadnienia  »   Zajęcie sąsiedniej nieruchomości w związku z budową domu
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zajęcie sąsiedniej nieruchomości w związku z budową domu

Gazeta Podatkowa nr 34 (1388) z dnia 27.04.2017
Dawid Szwarc

Posiadam niewielką nieruchomość na terenie miasta. Chcę rozpocząć budowę domu. Działka jest na tyle mała, że ciężko będzie prowadzić niektóre prace bez możliwości skorzystania z gruntu sąsiada. Czy jeśli sąsiad się na to nie zgodzi, mam możliwość uzyskania tego uprawnienia w inny sposób?

TAK. Istnieje możliwość zwrócenia się do organu budowlanego celem wydania stosownej decyzji w tej sprawie. Jeżeli do wykonania prac przygotowawczych lub robót budowlanych jest niezbędne wejście do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości, inwestor jest obowiązany przed rozpoczęciem robót uzyskać zgodę właściciela na takie wejście. Musi uzgodnić z nim przewidywany sposób, zakres i terminy korzystania z tych obiektów, a także ewentualną rekompensatę z tego tytułu. Jeżeli nie ma możliwości dojścia z sąsiadem do porozumienia w tej kwestii, inwestor może złożyć wniosek do starostwa. Wówczas właściwy organ w terminie 14 dni rozstrzyga, w drodze decyzji, o niezbędności takiego wejścia. Stanowi o tym art. 47 ust. 1 Prawa budowlanego (Dz. U. z 2016 r. poz. 290 ze zm.).

W przypadku uznania zasadności wniosku inwestora, organ określa jednocześnie granice niezbędnej potrzeby oraz warunki korzystania z sąsiedniego budynku, lokalu lub nieruchomości. Kluczowe w tej sprawie jest zatem właściwe uzasadnienie wniosku. Czytelnik powinien zatem wskazać z jakich powodów zajęcie sąsiedniej nieruchomości jest niezbędne dla racjonalnego prowadzenia robót. Warto również nadmienić, że podejmowane były próby dojścia z sąsiadem do porozumienia, które zakończyły się niepowodzeniem. W praktyce wskazuje się bowiem, że warunkiem wydania rozstrzygnięcia o prawie wejścia na teren sąsiedniej nieruchomości jest brak dobrowolnej zgody jej właściciela. Nie można zatem kierować takiego wniosku bez rozmowy z sąsiadem. Co istotne, starosta nie określa w decyzji wynagrodzenia za korzystanie z sąsiedniej nieruchomości, tym samym nie może to być warunkiem wpuszczenia na teren sąsiada. Roszczenia sąsiada związane z takim wynagrodzeniem mogą być dochodzone w postępowaniu cywilnym.

Inwestor, po zakończeniu robót, jest obowiązany naprawić szkody powstałe w wyniku korzystania z sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu.


Zanim skieruje się wniosek do starosty w sprawie zgody na zajęcie sąsiedniej nieruchomości, należy podjąć próby rozmowy z jej właścicielem.

Inne zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.