Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Inne zagadnienia  »   Urzędnik udostępni stronie akta postępowania i wyda kopie dokumentów
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Urzędnik udostępni stronie akta postępowania i wyda kopie dokumentów

Gazeta Podatkowa nr 13 (1367) z dnia 13.02.2017
Aleksandra Karasińska

Uczestniczę w sprawie o wydanie pozwolenia na budowę, dotyczącej inwestycji zaplanowanej na sąsiedniej działce. Jestem przeciwny tej budowie i dlatego interesuje mnie, co się dzieje w sprawie. Wobec tego zamierzam szczegółowo zapoznać się z aktami postępowania, a ewentualnie wystąpić także o kopie wybranych dokumentów. Czy muszę spełnić jakieś warunki?

NIE. W myśl art. 73 Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 23 ze zm.), zarówno w toku sprawy, jak i po zakończeniu postępowania, strona ma prawo do wglądu w akta sprawy, a także sporządzania z nich notatek, kopii lub odpisów. Czynności te powinny być dokonywane w lokalu organu administracji publicznej oraz w obecności pracownika tego organu. Strona może ponadto żądać uwierzytelnienia odpisów lub kopii akt sprawy, a także wydania jej z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów, o ile jest to uzasadnione jej ważnym interesem.

Wyjątek od tej reguły dotyczy wyłącznie przypadku, gdy akta danej sprawy zawierają informacje niejawne o klauzuli tajności "tajne" lub "ściśle tajne", bądź gdy organ wyłączy dostępność akt danej sprawy dla strony ze względu na ważny interes państwowy. Wówczas odmowa udostępnienia stronie akt sprawy, umożliwienia jej sporządzenia z nich notatek, kopii i odpisów, uwierzytelnienia takich kopii i odpisów lub wydania uwierzytelnionych odpisów musi jednak przybrać postać postanowienia, na które zainteresowanemu służy zażalenie (art. 74 K.p.a.).

Czytelnik powinien zatem wystąpić z pisemnym wnioskiem o udostępnienie akt postępowania, domagając się przy tym powiadomienia go o dacie, kiedy mógłby to uprawnienie zrealizować. W braku odpowiedzi w najbliższym czasie, potrzebnym w zwykłym toku czynności do załatwienia wniosku, Czytelnik może wystąpić do organu wyższego stopnia z zażaleniem na przewlekłe prowadzenie postępowania.

Ponadto sporządzenie zwykłych, tj. nieuwierzytelnionych kserokopii dokumentów z akt sprawy, nie wymaga uzasadnienia ważnym interesem strony. Wymóg taki dotyczy bowiem wyłącznie przypadku uwierzytelniania sporządzonych przez stronę odpisów z akt sprawy lub wydawania takich opisów przez organ administracji. Wobec tego nie istnieją prawne podstawy odmowy sporządzenia przez organ nieuwierzytelnionych kopii dokumentów za pomocą kserokopiarki (por. wyrok WSA w Łodzi z dnia 8 października 2010 r., sygn. akt II SA/Łd 513/10). Odmowa wydania kopii stwierdzona postanowieniem podlega zaskarżeniu zażaleniem.

Inne zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.