Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Inne zagadnienia  »   Odszkodowanie uzyskane na podstawie nieprawdziwych informacji
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Odszkodowanie uzyskane na podstawie nieprawdziwych informacji

Gazeta Podatkowa nr 4 (1358) z dnia 12.01.2017
Dawid Szwarc

Złożyłem wniosek o wypłatę odszkodowania z polisy autocasco. Nie otrzymałem jeszcze żadnych środków, jednak przysłano do mnie pismo, że zakład ubezpieczeń w związku z powziętymi informacjami będzie kierował do prokuratury wniosek w sprawie podejrzenia popełnienia przeze mnie przestępstwa. Zarzuca się mi, że zwiększyłem szkodę w sposób świadomy, aby uzyskać większe odszkodowanie. Co, jeśli te zarzuty się potwierdzą?

W takiej sytuacji Czytelnik nie tylko nie otrzyma żadnego odszkodowania, ale może zostać również skazany za popełnienie przestępstwa. Chodzi o tzw. wyłudzenie odszkodowania. Zgodnie z przepisami, ten, kto w celu uzyskania odszkodowania z tytułu umowy ubezpieczenia powoduje zdarzenie będące podstawą do wypłaty takiego odszkodowania, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Takie postępowanie ubezpieczonego naraża ubezpieczyciela na szkodę.

To właśnie określony rodzaj zdarzenia nadaje umowie zawieranej z ubezpieczycielem (a więc i samemu stosunkowi ubezpieczeniowemu) charakter losowy - mowa tutaj o "wypadku". Będą nim zatem różnego rodzaju zdarzenia, które mogą przytrafić się w sposób niezamierzony, np. przy umowie autocasco będzie to kradzież pojazdu, uszkodzenie w wyniku kolizji drogowej, wybicie szyby itp. Natomiast osoba, która w celu uzyskania odszkodowania z tytułu umowy ubezpieczenia powoduje zdarzenie będące podstawą do jego wypłaty (ewentualnie powiększa szkodę celowo) i domaga się odszkodowania, dopuszcza się przestępstwa. Celowe spowodowanie uszkodzenia albo jego powiększenie, które skutkuje obowiązkiem wypłaty odszkodowania (zwiększonego odszkodowania) po stronie ubezpieczyciela nie jest bowiem żadnym wypadkiem, a działaniem celowym, zamierzonym, skierowanym po to, by uszczuplić mienie ubezpieczyciela. Wynika to z art. 805 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 380 ze zm.).

Należy dodać, że nie podlega karze, kto przed wszczęciem postępowania karnego dobrowolnie zapobiegł wypłacie odszkodowania (dobrowolnie, a zatem nie na skutek działania organów ścigania). Samo niepodleganie karze nie oznacza, że sprawca formalnie nie jest uznany za winnego, a jedynie, że nie wymierza mu się kary. Kluczowe jest jednak to, aby działanie sprawcy cechowała pełna dobrowolność postępowania, które nie będzie motywowane tym, że przykładowo uzyskał informację o wszczęciu wobec niego postępowania karnego.

Inne zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.