Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Inne zagadnienia  »   Notarialne poświadczenie dokumentów
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Notarialne poświadczenie dokumentów

Gazeta Podatkowa nr 2 (1043) z dnia 7.01.2014
Dawid Szwarc

W związku z podpisaną umową muszę co jakiś czas przedkładać kontrahentowi kopię pewnych dokumentów poświadczonych za zgodność z oryginałem lub z tzw. datą pewną. W jaki sposób pozyskać takie dokumenty?

Tego rodzaju dokumenty można uzyskać u notariusza. Wystawianie tego rodzaju poświadczeń stanowi jeden z rodzajów czynności notarialnych (obok najpopularniejszego aktu notarialnego). Czynności te podejmowane są zgodnie z określoną procedurą. Przy dokonywaniu czynności notarialnych notariusz jest obowiązany czuwać nad należytym zabezpieczeniem praw i słusznych interesów stron oraz innych osób, dla których czynność ta może powodować skutki prawne. Ma również obowiązek stwierdzić tożsamość osób biorących udział w czynności, co następuje z reguły poprzez okazanie odpowiednich dokumentów tożsamości - dowodu osobistego lub paszportu. Zarówno poświadczenie notarialne dokumentów, jak i wymaganie daty pewnej służą zwiększeniu bezpieczeństwa różnego rodzaju transakcji. Podpisy na poświadczonych u notariusza dokumentach są składane w jego obecności. Jeżeli podpis na poświadczonym dokumencie nie był złożony w obecności notariusza, osoba, która go podpisała, powinna uznać przed notariuszem złożony podpis za własnoręczny. Okoliczność tę notariusz zaznacza w sporządzonym dokumencie. Z kolei każde poświadczenie powinno zawierać datę i oznaczenie miejsca jego sporządzenia, na żądanie - również godzinę dokonania czynności, oznaczenie kancelarii, podpis notariusza i jego pieczęć. Wynika to z art. 99 Prawa o notariacie (Dz. U. z 2008 r. nr 189, poz. 1158 ze zm.).

Z kolei data pewna stanowi szczególną formą dokonania czynności prawnej (np. zawarcia umowy). Ustawa może uzależniać ważność albo powstanie określonych skutków czynności prawnej od urzędowego poświadczenia daty. Wówczas takie poświadczenie jest skuteczne także względem osób nieuczestniczących w dokonaniu tej czynności prawnej (tzw. data pewna). Co więcej, przyjmuje się, że czynność prawna ma datę pewną także w razie umieszczenia jakiejkolwiek wzmianki na dokumencie obejmującym daną czynność m.in. przez notariusza.


Poświadczenie dokumentów przez rejenta to jeden z rodzajów czynności notarialnych.


Jak przy każdej czynności notarialnej i w tym przypadku rejent za jej dokonanie pobiera wynagrodzenie. Maksymalna wysokość taksy notarialnej za poświadczenie własnoręczności podpisu na dokumentach pełnomocnictwa bądź innych dokumentach (na których przedmiot nie jest oznaczony sumą pieniężną) - wynosi 20 zł, za poświadczenie zgodności odpisu z okazanym dokumentem - 6 zł za każdą stronę dokumentu.

Inne zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.