Chciałabym docieplić swój dom. Budynek został wzniesiony 40 lat temu, prace wykonane były na podstawie pozwolenia na budowę. Czy na wykonanie wspomnianych robót konieczne jest uzyskiwanie pozwolenia na budowę, czy wystarczy zgłosić prace do starostwa?
W większości przypadków na realizację inwestycji w postaci docieplenia budynku nie trzeba uzyskiwać pozwolenia na budowę ani zgłaszać budowy w starostwie. Regułą jest, że wszelkie roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę. Od tej zasady przewiduje się bardzo wiele wyjątków. Mogą one sprowadzać się do tego, że inwestor nie musi dopełniać żadnych formalności w starostwie albo że zamiast pozwolenia na budowę wystarczające będzie zgłoszenie zamiaru wykonania robót. W myśl przepisów nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia budowy wykonywanie robót budowlanych polegających m.in. na przebudowie, której przedmiotem jest docieplenie budynków o wysokości nieprzekraczającej 12 m. Wynika to z art. 29 ust. 4 pkt 1 lit. c) Prawa budowlanego (Dz. U. z 2025 r. poz. 418). Z kolei nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia budowy wykonywanie robót budowlanych polegających na dociepleniu budynków o wysokości powyżej 12 m i nie wyższych niż 25 m. Bez znaczenia w kontekście omawianych przepisów jest natomiast kwestia powierzchni docieplenia.
Należy pamiętać, że roboty budowlane, o których mowa - wykonywane przy obiekcie budowlanym wpisanym do rejestru zabytków - wymagają decyzji o pozwoleniu na budowę. Z kolei wykonywane na obszarze wpisanym do rejestru zabytków - wymagają dokonania zgłoszenia budowy. Przy czym do wniosku o decyzję o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia należy dołączyć pozwolenie właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków wydane na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Nawet jeśli wysokość budynku nie będzie przekraczać 12 m, na docieplenie obiektu w powyższych sytuacjach konieczne będzie uzyskiwanie odpowiednio pozwolenia na budowę bądź zgłoszenia budowy.
Z powyższego wynika również, że pozwolenia na budowę wymaga w każdej sytuacji wykonanie prac polegających na dociepleniu budynków, jeśli ich wysokość przekracza 25 m.
O tym, czy na docieplenie obiektu potrzeba pozwolenia na budowę bądź zgłoszenia, czy nie wymaga się dopełniania żadnej z tych formalności, decyduje nie powierzchnia docieplenia, a wysokość obiektu.
|