Kupiłem kilka miesięcy temu dom. Nieruchomość przylega do gminnej ulicy. Wzdłuż jednej z granic posesji biegnie chodnik. Czy to prawda, że mam obowiązek sprzątania tego odcinka chodnika, usuwania z niego liści, odśnieżania go? Czy można ode mnie wymagać, aby chodnik był zawsze uprzątnięty?
Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku na terenie gminy m.in. poprzez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z dróg dla pieszych położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym - co najistotniejsze - za taką drogę uznaje się wydzieloną część drogi publicznej przeznaczoną do ruchu pieszych położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Reguluje to art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2024 r. poz. 399 ze zm.). W dalszej części przepis przewiduje, że właściciel nieruchomości nie jest zobowiązany do uprzątnięcia drogi dla pieszych, na której jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych. Należy pamiętać, że ilekroć mowa w powyższym akcie o właścicielach nieruchomości, rozumie się przez to także współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością.
Kluczowe jest zatem ustalenie czy wspomniana droga dla pieszych położona jest bezpośrednio wzdłuż nieruchomości. Należy uznać, że o stanie bezpośredniości można mówić jedynie w sytuacji graniczenia tej drogi i jej przylegania do nieruchomości bez pośrednictwa innych elementów techniczno-użytkowych drogi. Wspomniane pojęcie należy rozumieć dosłownie, zgodnie ze znaczeniem tego pojęcia zawartym w Słowniku języka polskiego PWN, tj. bezpośrednio, czyli znajdujący się bardzo blisko, niczym nieprzedzielony.
Powołany przepis nakłada na właściciela obowiązek starannego działania, nie ma on zatem charakteru obowiązku absolutnego. Nie można tym samym wymagać, aby właściciel usuwał ze wspomnianej drogi liście, śnieg, błoto, lód w każdym czasie, np. niezwłocznie po wystąpieniu opadów. Przykładowo w warunkach odwilży w okresie zimy, w nocy, w czasie opadu atmosferycznego nie sposób oczekiwać od właściciela nieruchomości przylegającej do drogi dla pieszych, aby w sposób nieprzerwany, permanentny zapewniał uprzątnięcie błota, śniegu i lodu. Przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nie określają częstotliwości wykonywania tych czynności. Niemniej właściciel nieruchomości dochowa należytej staranności w tym względzie (tj. spełni w sposób prawidłowy swój obowiązek), jeśli czynności te będą przez niego rzeczywiście wykonywane w sposób periodyczny, choćby efekt tych czynności nie był trwały.
|