Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Lokale i nieruchomości  »   Gmina może wypowiedzieć umowę, gdy najemca ma inne ...
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Gmina może wypowiedzieć umowę, gdy najemca ma inne mieszkanie

Gazeta Podatkowa nr 77 (2056) z dnia 25.09.2023
Aleksandra Karasińska

Od kilkudziesięciu lat wynajmuję od gminy lokal komunalny, w którego wyposażenie włożyłem sporo swoich oszczędności. Ostatnio otrzymałem od gminy oświadczenie o wypowiedzeniu umowy najmu z tego powodu, że jestem właścicielem innego mieszkania w okolicy. Czy na tej podstawie gmina może mi skutecznie wypowiedzieć umowę?

TAK. Podstawę tę określa art. 11 ust. 3 pkt 2 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 725), zgodnie z którym właściciel lokalu może wypowiedzieć stosunek najmu z zachowaniem miesięcznego terminu wypowiedzenia, na koniec miesiąca kalendarzowego, osobie, której przysługuje tytuł prawny do innego lokalu położonego w tej samej lub pobliskiej miejscowości, a lokator może używać tego lokalu, jeżeli lokal ten spełnia warunki przewidziane dla lokalu zamiennego.

Powołany przepis uzależnia wypowiedzenie najemcy umowy najmu od faktycznej możliwości zamieszkania w innym lokalu. Dotyczy więc tylko takich sytuacji, gdy lokator może rzeczywiście używać lokalu, do którego tytuł prawny uzyskał. Realizację tej przesłanki należy zatem oceniać obiektywnie, biorąc pod uwagę realną możliwość zamieszkania w lokalu. Może się bowiem zdarzyć np. tak, że lokator będzie miał udział w lokalu zamieszkałym przez członka rodziny, który nie będzie chciał go dopuścić do używania tego lokalu lub z którym ma napięte relacje i wspólne zamieszkiwanie nie jest możliwe. Uwzględnieniu podlegają także inne okoliczności konkretnego przypadku, które mogą powodować, że chociaż z prawnego punktu widzenia najemca może korzystać z lokalu, do którego nabył tytuł prawny, to jednak z innych powodów nie można od niego wymagać, by się do tego lokalu przeprowadził. W takiej sytuacji, pomimo formalnego przysługiwania tytułu do lokalu, przesłanka wypowiedzenia najmu nie będzie spełniona.

Przy ocenie spełnienia tej przesłanki należy ponadto brać pod uwagę stan lokalu, do którego lokator uzyskał tytuł prawny, a więc to, czy z przyczyn technicznych nadaje się on do zamieszkania.

Ponadto, wypowiedzenie umowy najmu może nastąpić tylko wtedy, gdy lokal, do którego lokatorowi przysługuje tytuł prawny i w którym może zamieszkać, spełnia kryteria lokalu zamiennego, z tym zastrzeżeniem, że lokal ten może być położony nie tylko w tej samej, lecz również w pobliskiej miejscowości (art. 2 ust. 1 pkt 6 i pkt 13 ustawy). Chodzi zatem o spełnianie warunków lokalu zamiennego w zakresie wyposażenia i powierzchni.

Oświadczenie gminy o wypowiedzeniu umowy najmu powinno być złożone najemcy na piśmie pod rygorem nieważności oraz wskazywać przyczynę wypowiedzenia. Lokator może kwestionować zasadność wypowiedzenia na drodze sądowej w trybie powództwa o ustalenie istnienia stosunku najmu.

Lokale i nieruchomości - czytaj także:

 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.