Wynająłem dom jednorodzinny, którego jestem właścicielem. W budynku mieszkają wyłącznie najemcy, którzy są zameldowani na pobyt stały. Kto powinien złożyć do urzędu gminy deklarację dotyczącą odbioru odpadków komunalnych - ja czy najemcy? Kto ma obowiązek uiszczać opłaty za odbiór odpadów?
Wspomniany obowiązek obciąża, co do zasady, właściciela domu. Regułą jest, że deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi są zobowiązani złożyć do wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) właściciele nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy. Za właściciela uznaje się także współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością. W przypadku budynków jednorodzinnych pierwszą deklarację o wysokości opłaty składa się w terminie 14 dni od dnia zamieszkania pierwszego mieszkańca na danej nieruchomości lub wytworzenia na danej nieruchomości lub w danym lokalu odpadów komunalnych. Nie oznacza to jednak, że właściciel, który wynajął np. dom, nie może przerzucić na najemcę kosztów związanych z opłatami za odbiór odpadów (zamieszczając stosowne zapisy w umowie), niemniej nie zwalnia to go z obowiązków względem gminy. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że w jednym z wyroków sąd uznał, iż jeżeli nieruchomość nie jest zamieszkiwana przez jej właściciela i od kilku lat jest wynajmowana, za pozbawione jurydycznych argumentów należy uznać stanowisko, że to wyłącznie właściciel nieruchomości jest zobowiązany do ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 21 listopada 2018 r., sygn. akt I SA/Po 510/18). W tej konkretnej sytuacji uznano, że również najemca może ponosić odpowiedzialność za uiszczenie opłat związanych z odbiorem odpadów komunalnych, które sam wytwarza.
W razie niezłożenia deklaracji albo uzasadnionych wątpliwości co do danych zawartych w deklaracji właściwy organ określa, w drodze decyzji, wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, biorąc pod uwagę dostępne dane właściwe dla wybranej przez radę gminy metody, a w przypadku ich braku - uzasadnione szacunki, w tym w przypadku nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, średnią ilość odpadów komunalnych powstających na nieruchomościach o podobnym charakterze.
Jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkiem wielolokalowym, w którym ustanowiono odrębną własność lokalu, obowiązują odmienne zasady składania wspomnianych deklaracji. W takiej sytuacji, co do zasady, obowiązki właściciela nieruchomości wspólnej oraz właściciela lokalu obciążają wspólnotę mieszkaniową albo spółdzielnię mieszkaniową.
|