POLECAMY |
||
Odziedziczyłem dom po ojcu. Jego stan techniczny jest nienajgorszy, jednak chcę wykonać drobne prace remontowe na elewacji oraz docieplić obiekt. Czy wykonanie takich robót wymaga pozwolenia na budowę, czy mogę przystąpić do nich bez jakichkolwiek formalności?
Z pytania wynika, że nie trzeba będzie dopełniać żadnych formalności w tym zakresie, co nie znaczy, że w innych przypadkach inwestor nie będzie musiał podjąć wcześniej określonego działania w starostwie. Wykonanie robót budowlanych wymaga zasadniczo uzyskania decyzji w sprawie pozwolenia na budowę. Od tej zasady przewiduje się szereg wyjątków.
Jeden z przepisów określa, że nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia zamiaru wykonania prac wykonywanie robót budowlanych polegających na remoncie obiektów budowlanych, z wyłączeniem remontu budowli, których budowa wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz budynków, których budowa wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę - w zakresie przegród zewnętrznych albo elementów konstrukcyjnych. Tak samo wygląda sprawa odnośnie wykonywania przebudowy polegającej na dociepleniu budynków o wysokości nieprzekraczającej 12 m. Wynika to z art. 29 ust. 4 pkt 1 i pkt 2 Prawa budowlanego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1333 ze zm.). Przez remont należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym. Natomiast przebudowa polegająca np. na dociepleniu budynków o wysokości powyżej 12 m i nie wyższych niż 25 m, pozwolenia na budowę nie wymaga, jednak konieczne jest dokonanie zgłoszenia robót przed ich rozpoczęciem (prace można wykonać, o ile organ nie wniesie sprzeciwu). Z powyższego wynika zatem, że docieplenie budynków wyższych niż 25 m wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.
Należy jednak pamiętać, że wykonanie powyższych robót budowlanych przy obiekcie budowlanym wpisanym do rejestru zabytków wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, a odnośnie prac na obszarze wpisanym do rejestru zabytków konieczne jest dokonanie zgłoszenia - przy czym do wniosku o decyzję o pozwoleniu na budowę oraz do zgłoszenia trzeba dołączyć pozwolenie właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków wydane na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
|