POLECAMY |
||
Wczesną wiosną chciałbym ogrodzić swoją działkę. Jeszcze nie jestem pewien, jak płot miałby wyglądać. Czy wcześniej na tę inwestycję muszę uzyskać pozwolenie na budowę bądź dopełnić innych formalności? Jeśli nie, to czy obowiązują mnie jakiekolwiek ograniczenia, np. odnośnie wyglądu ogrodzenia?
Formalności związane z budową ogrodzenia zostały w ostatnich latach znacznie uproszczone. Przede wszystkim na realizację tej inwestycji nie potrzeba pozwolenia na budowę. Niemniej wymaga się zgłoszenia zamiaru budowy, jeśli ogrodzenie ma wysokość większą niż 2,20 m. Przewiduje to art. 29 ust. 1 pkt 21 Prawa budowlanego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1333 ze zm.). Oznacza to, że nie jest konieczne pozwolenie na budowę ani zgłoszenie zamiaru budowy realizacji inwestycji w postaci stawiania ogrodzeń o wysokości do 2,20 m. Inwestor zamiast dokonania zgłoszenia dotyczącego budowy może wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę.
Zgłoszenia zamiaru budowy (gdy jest wymagane) należy dokonać staroście. W zgłoszeniu trzeba określić rodzaj, zakres, miejsce i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia dołącza się m.in. oświadczenie, pod rygorem odpowiedzialności karnej, o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, odpowiednie szkice lub rysunki - w zależności od potrzeb. Zgłoszenia należy dokonać przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych. Właściwy organ, w terminie 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia, może, w drodze decyzji, wnieść sprzeciw. Do wykonywania robót budowlanych można przystąpić, jeżeli organ nie wniósł sprzeciwu w tym terminie. Za dzień wniesienia sprzeciwu uznaje się dzień nadania decyzji w placówce pocztowej operatora wyznaczonego bądź dzień wprowadzenia decyzji do systemu teleinformatycznego, gdy sprawa była rozpatrywana w trybie elektronicznym.
Warto zauważyć, że organ może z urzędu, przed upływem terminu na wniesienie sprzeciwu, wydać zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu. Wydanie zaświadczenia wyłącza możliwość wniesienia sprzeciwu w przyszłości oraz uprawnia inwestora do rozpoczęcia robót budowlanych.
Podkreślić trzeba jednak, że nawet wtedy, gdy zgłoszenie zamiaru budowy ogrodzenia nie jest wymagane, inwestor jest związany innymi regulacjami prawnymi. Szczególnie ważne są postanowienia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego czy decyzji o warunkach zabudowy. W takich aktach prawnych może być np. wskazane, że dopuszcza się budowę ogrodzenia o wysokości maksymalnie 1,8 m od strony dróg publicznych, czy ogrodzeń ażurowych w 30%.
|