Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Lokale i nieruchomości  »   Naprawa elewacji bez pozwolenia na budowę

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Naprawa elewacji bez pozwolenia na budowę

Gazeta Podatkowa nr 54 (1720) z dnia 6.07.2020
Dawid Szwarc

Zamierzam ocieplić budynek i wykonać elewację z tynku strukturalnego. Chodzi o dom jednorodzinny, którego budowę formalnie zakończyłem rok temu i który legalnie już użytkuję. Czy muszę uzyskiwać pozwolenie na budowę na realizację tej inwestycji?

Zasadniczo nie. Roboty budowlane można rozpocząć, co do zasady, jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę. Przewiduje się natomiast bardzo dużo wyjątków dotyczących w dużej mierze budownictwa jednorodzinnego. Pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających m.in. na remoncie obiektów budowlanych czy dociepleniu budynków o wysokości do 25 m. Tak wskazuje art. 29 ust. 2 pkt 4 Prawa budowlanego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1186 ze zm.). W omawianej sytuacji kwestia remontu przy wspomnianych pracach nie wchodzi w grę, gdyż budynek Czytelnika jest nowy.

Oczywiście istnieją różne wyjątki. Przykładowo, roboty budowlane, m.in. docieplenie budynków, będą wymagać pozwolenia na budowę, jeśli są wykonywane przy obiekcie budowlanym wpisanym do rejestru zabytków bądź wymagają zgłoszenia zamiaru budowy, jeżeli wykonywane są na obszarze wpisanym do rejestru zabytków.

Brak konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę na docieplenie obiektu nie oznacza, że w każdym przypadku będzie można przystąpić do prac bez załatwiania jakichkolwiek formalności budowlanych. Czasem konieczne będzie dokonanie tzw. zgłoszenia zamiaru wykonania robót budowlanych, także w innych przypadkach niż związanych z kwestią ochrony zabytków. Zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej wymaga m.in. docieplenie budynków o wysokości powyżej 12 m i nie wyższych niż 25 m. Oczywiście inwestor zamiast dokonania zgłoszenia dotyczącego wspomnianych robót budowlanych może wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Ma w tym zakresie wybór. W zgłoszeniu należy określić przede wszystkim rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Zgłoszenia należy dokonać przed terminem rozpoczęcia robót.

Z powyższego wynika, że można wyróżnić trzy sytuacje związane z ociepleniem. Jeśli budynek:

1) ma wysokość powyżej 25 m - na docieplenie tego obiektu konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę,

2) ma wysokość powyżej 12 m ale nie więcej niż 25 m - na docieplenie tego obiektu konieczne jest zawiadomienie o zamiarze wykonania prac,

3) ma wysokość do 12 m - na docieplenie tego obiektu nie jest wymagane ani pozwolenie, ani zgłoszenie.

Lokale i nieruchomości - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.