POLECAMY |
||
Zamierzam ocieplić budynek i wykonać elewację z tynku strukturalnego. Chodzi o dom jednorodzinny, którego budowę formalnie zakończyłem rok temu i który legalnie już użytkuję. Czy muszę uzyskiwać pozwolenie na budowę na realizację tej inwestycji?
Zasadniczo nie. Roboty budowlane można rozpocząć, co do zasady, jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę. Przewiduje się natomiast bardzo dużo wyjątków dotyczących w dużej mierze budownictwa jednorodzinnego. Pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających m.in. na remoncie obiektów budowlanych czy dociepleniu budynków o wysokości do 25 m. Tak wskazuje art. 29 ust. 2 pkt 4 Prawa budowlanego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1186 ze zm.). W omawianej sytuacji kwestia remontu przy wspomnianych pracach nie wchodzi w grę, gdyż budynek Czytelnika jest nowy.
Oczywiście istnieją różne wyjątki. Przykładowo, roboty budowlane, m.in. docieplenie budynków, będą wymagać pozwolenia na budowę, jeśli są wykonywane przy obiekcie budowlanym wpisanym do rejestru zabytków bądź wymagają zgłoszenia zamiaru budowy, jeżeli wykonywane są na obszarze wpisanym do rejestru zabytków.
Brak konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę na docieplenie obiektu nie oznacza, że w każdym przypadku będzie można przystąpić do prac bez załatwiania jakichkolwiek formalności budowlanych. Czasem konieczne będzie dokonanie tzw. zgłoszenia zamiaru wykonania robót budowlanych, także w innych przypadkach niż związanych z kwestią ochrony zabytków. Zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej wymaga m.in. docieplenie budynków o wysokości powyżej 12 m i nie wyższych niż 25 m. Oczywiście inwestor zamiast dokonania zgłoszenia dotyczącego wspomnianych robót budowlanych może wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Ma w tym zakresie wybór. W zgłoszeniu należy określić przede wszystkim rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Zgłoszenia należy dokonać przed terminem rozpoczęcia robót.
Z powyższego wynika, że można wyróżnić trzy sytuacje związane z ociepleniem. Jeśli budynek:
1) ma wysokość powyżej 25 m - na docieplenie tego obiektu konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę,
2) ma wysokość powyżej 12 m ale nie więcej niż 25 m - na docieplenie tego obiektu konieczne jest zawiadomienie o zamiarze wykonania prac,
3) ma wysokość do 12 m - na docieplenie tego obiektu nie jest wymagane ani pozwolenie, ani zgłoszenie.
|