Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Lokale i nieruchomości  »   Opłata legalizacyjna za samowolę nie jest ściągana przymusowo
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Opłata legalizacyjna za samowolę nie jest ściągana przymusowo

Gazeta Podatkowa nr 95 (1657) z dnia 28.11.2019
Dawid Szwarc

Wybudowałem dom, który okazał się samowolą budowlaną. Starałem się o legalizację samowoli. Organ uznał, że jest to możliwe, jednak muszę uiścić opłatę. Niestety moja sytuacja finansowa pogorszyła się i nie stać mnie na taki wydatek. Czy opłata ta zostanie przymusowo ściągnięta, np. w drodze egzekucji z rachunku bankowego?

NIE. Nie oznacza to oczywiście, że nieuiszczenie opłaty w wyznaczonym terminie nie będzie wiązać się z koniecznością poniesienia sporych kosztów przez inwestora. Organ nadzoru budowlanego nakazuje, z zastrzeżeniem wyjątków, w drodze decyzji, rozbiórkę obiektu budowlanego, lub jego części, będącego w budowie albo wybudowanego bez wymaganego zgłoszenia bądź pomimo wniesienia sprzeciwu przez organ administracji architektoniczno-budowlanej. Jeżeli budowa taka jest zgodna z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a w szczególności ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i innymi aktami prawa miejscowego, organ nakłada na inwestora obowiązek przedłożenia w wyznaczonym terminie określonych dokumentów. Jeżeli są spełnione przesłanki do dokonania legalizacji oraz inwestor przedłożył stosowne dokumenty, organ w drodze postanowienia ustala wysokość opłaty legalizacyjnej. Tak przewiduje art. 49b ust 4 Prawa budowlanego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1186 ze zm.).

W przypadku niewpłacenia w terminie opłaty legalizacyjnej organ nadzoru budowlanego wydaje decyzję nakazującą rozbiórkę obiektu. Uiszczenie opłaty legalizacyjnej jest zatem obligatoryjnym elementem procesu legalizacji samowoli budowlanej, ale nie oznacza, że inwestor dopuszczający się samowoli musi uiścić opłatę. Brak zapłaty będzie oznaczał konieczność likwidacji samowoli przez nakazanie rozbiórki. Opłata ta ma zatem charakter dobrowolny i stanowi alternatywę dla sankcji rozbiórki samowoli budowlanej.

W tym miejscu warto zauważyć, że do opłat legalizacyjnych w zakresie nieuregulowanym w powołanej ustawie stosuje się odpowiednio przepisy działu III Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2019 r. poz. 900 ze zm.), z tym że uprawnienia organu podatkowego przysługują wojewodzie. Złożenie przez inwestora wniosku, o którym mowa w art. 67a § 1 Ordynacji podatkowej, powoduje zawieszenie postępowania administracyjnego prowadzonego na podstawie wspomnianego przepisu art. 49b Prawa budowlanego do dnia rozstrzygnięcia wniosku. Chodzi o wniosek m.in. w sprawie odroczenia terminu płatności wspomnianej opłaty, rozłożenia jej na raty czy umorzenia w całości lub w części bądź odsetek za zwłokę. Taki wniosek może zostać uwzględniony, jeśli jest to uzasadnione ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym.

Lokale i nieruchomości - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.