Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Lokale i nieruchomości  »   Problem z roślinnością z sąsiedniego gruntu
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Problem z roślinnością z sąsiedniego gruntu

Gazeta Podatkowa nr 45 (1607) z dnia 6.06.2019
Dawid Szwarc

Mój sąsiad przed laty posadził przy granicy mojej działalności sporą liczbę drzewek i krzewów. W tamtym czasie rzadko bywałem na swojej posesji. Teraz pojawił się problem, że rośliny przechodzą na moją działkę. Dotyczy to zarówno gałęzi, jak i korzeni. Co więcej, działka moja została mocno zacieniona, nasadzenia są wysokie. Czy mogę przyciąć te gałęzie i korzenie?

Poruszone zagadnienia regulowane są przez przepisy określane jako tzw. prawo sąsiedzkie. Każdy właściciel może korzystać ze swojego prawa, ograniczony jest jednak przez przepisy ustaw oraz zasady współżycia społecznego. Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Takie zakłócenie może polegać m.in. na zbyt dużym zacienieniu działki. To tzw. problem immisji przekraczających przeciętną miarę. Sadząc drzewa i krzewy przy granicy działki i pielęgnując tę roślinność, należy pamiętać, że z czasem roślinność się rozrasta i może to zakłócić korzystanie z cudzej nieruchomości, spowodować uszkodzenie ogrodzenia, czy nawet uszkodzić elewację lub fundamenty. Rośliny rosną nie tylko wszerz, ale i wzwyż. Zbyt wysokie drzewa mogą powodować nie tylko nadmierne zacienienie, ale także stanowić zagrożenie dla sąsiednich budynków.

Odnośnie gałęzi i korzeni wypowiada się jeden z przepisów Kodeksu cywilnego. Zgodnie z jego treścią właściciel gruntu może obciąć i zachować dla siebie korzenie przechodzące z sąsiedniego gruntu. Co więcej, to samo uprawnienie dotyczy gałęzi i owoców zwieszających się z sąsiedniego gruntu - jednakże w wypadku takim właściciel powinien uprzednio wyznaczyć sąsiadowi odpowiedni termin do ich usunięcia. Tak wynika z art. 150 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 1025 ze zm.).

W tym miejscu warto także zauważyć, że wspomniane cywilne uprawnienie do dokonania "przycięcia" gałęzi i korzeni nie ma charakteru bezwzględnego, tzn. można je wykonać tylko w taki sposób, aby nie naruszyć innych regulacji prawnych, np. wynikających z ustawy o ochronie przyrody. Nie można zatem przyciąć tak korzeni rośliny, by doprowadzić do jej uschnięcia czy też przyciąć gałęzie w takim stopniu, że dojdzie do zmniejszenia korony drzewa np. o 70%. Warto zatem zapoznać się również i z tą regulacją prawną, tak aby wiedzieć, czy dana "przycinka" może być zrobiona bez stosownego zgłoszenia (czy zgody) właściwego organu.

Lokale i nieruchomości - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.