Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Lokale i nieruchomości  »   Stawka podatku od nieruchomości dla domku na działce ...
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Stawka podatku od nieruchomości dla domku na działce rekreacyjnej

Gazeta Podatkowa nr 36 (1598) z dnia 6.05.2019
Dawid Szwarc

Niedawno kupiłem działkę rekreacyjną zabudowaną niewielkim budynkiem. Poinformowałem urząd gminy o nabyciu nieruchomości i otrzymałem decyzję w sprawie wymiaru podatku od nieruchomości. W odniesieniu do budynku organ podatkowy przyjął wysoką stawkę (niedotyczącą obiektów mieszkalnych). Dom nadaje się do całorocznego zamieszkania, jednak wysoka stawka, zdaniem organu, uzasadniona jest tym, że z dokumentacji techniczno-budowlanej wynika, iż ma on charakter letniskowy. Czy taka interpretacja jest prawidłowa?

Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają m.in. grunty oraz budynki lub ich części. W przypadku gruntu podstawę opodatkowania stanowi jego powierzchnia, a w przypadku budynku (części budynku) jego powierzchnia użytkowa. Powierzchnia użytkowa to powierzchnia mierzona po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach, z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dźwigowych, przy czym za kondygnację uważa się również garaże podziemne, piwnice, sutereny i poddasza użytkowe.

Tym samym wysokość podatku w przypadku budynku zależy z jednej strony od jego powierzchni użytkowej, a z drugiej od wysokości stawki podatkowej. Problem poruszony w pytaniu dotyczy tej ostatniej kwestii. Każdego roku stawki podatku ustala rada gminy podejmując stosowną uchwałę, przy czym nie mogą one przekroczyć wartości maksymalnych wskazanych w przepisach. W 2019 r. dla budynków mieszkalnych stawka nie może przekroczyć 0,79 zł za 1 m2, natomiast dla obiektów pozostałych - 7,90 zł za 1 m2. Określa to art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1445 ze zm.).

Przepisy wspomnianej ustawy nie definiują pojęcia "budynek mieszkalny", a jedynie termin "budynek". Należy przez niego rozumieć obiekt budowlany w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Z kolei podstawę dla wymiaru podatków stanowią dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków. Ewidencja ta powinna zawierać - w odniesieniu do budynku - informacje o jego położeniu, przeznaczeniu, funkcji użytkowej i ogólne dane techniczne.

Oznacza to, że zadaniem organu podatkowego jest ustalenie przede wszystkim podstawowej funkcji użytkowej danego budynku, przy czym przy jej ustalaniu organy powinny brać pod uwagę sposób posiadania budynku - czy ma on na celu zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych, czy też inne cele. Zatem informacje, które były zawarte np. w projekcie budowlanym, nie są w tej sprawie ani wiążące, ani decydujące.

Jeśli więc budynek Czytelnika faktycznie i formalnie nadaje się do całorocznego zamieszkania i służy celom mieszkaniowym, wówczas organ powinien zastosować stawkę właściwą dla budynków mieszkalnych.

Lokale i nieruchomości - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.