Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Lokale i nieruchomości  »   Wymeldowanie byłego najemcy z lokalu
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wymeldowanie byłego najemcy z lokalu

Gazeta Podatkowa nr 25 (1587) z dnia 28.03.2019
Dawid Szwarc

Przez dwa lata wynajmowałem lokal mieszkalny. Wyraziłem zgodę na to, aby lokator zameldował się w nim na pobyt stały. Miesiąc temu umowa została rozwiązana, lokator się wyprowadził, jednak nadal jest w moim mieszkaniu zameldowany. Nie mogę przez to znaleźć nowego najemcy, gdyż ten obawia się, że do mieszkania ma prawo wrócić poprzedni lokator. Były lokator nie wymeldował się i nie mam z nim żadnego kontaktu. Co mogę w tej sytuacji zrobić?

Czytelnik, właściciel lokalu, ma prawo dokonać wymeldowania byłego lokatora. Obywatel polski, który opuszcza miejsce pobytu stałego albo opuszcza miejsce pobytu czasowego przed upływem deklarowanego okresu pobytu, zobowiązany jest wymeldować się. To, że wcześniej Czytelnik "zgodził się" na zameldowanie lokatora na pobyt stały, nie było niczym wyjątkowym - miał w zasadzie obowiązek potwierdzić, że taka osoba faktycznie w jego lokalu zamieszkuje. Wspomniany obowiązek były lokator może wykonać albo w formie pisemnej na formularzu w organie gminy, albo w formie dokumentu elektronicznego.

Nie można jednak wykluczyć sytuacji, że były najemca nie chce się wymeldować albo tego nie zrobił, bo zapomniał i np. wyjechał z kraju. Niewypełnienie tego obowiązku stanowi naruszenie prawa, choć nie ma żadnego przepisu, który przewidywałby za to jakąś sankcję. Niewątpliwie pozostawienie w dokumentach ewidencyjnych informacji o byłym najemcy może wzbudzać jakieś wątpliwości u osób, które chciałyby lokal wynająć. Warto jednak pamiętać, że z faktu zameldowania nie można wywodzić żadnych praw do lokalu (czy też ich utraty). Były lokator nie będzie zatem uprawniony do powrotu do mieszkania wskazując, że ciągle jest w lokalu zameldowany.

Aby jednak przeciwdziałać sytuacjom, w którym stan faktyczny jest odmienny od tego ujawnionego w ewidencji, przewidziano możliwość wymeldowania w tzw. trybie administracyjnym. Organ gminy wydaje z urzędu lub na wniosek właściciela lub innego uprawnionego podmiotu decyzję w sprawie wymeldowania obywatela polskiego, który opuścił miejsce pobytu stałego albo opuścił miejsce pobytu czasowego przed upływem deklarowanego okresu pobytu i nie dopełnił obowiązku wymeldowania się. Stanowi o tym art. 35 ustawy o ewidencji ludności (Dz. U. z 2018 r. poz. 1382 ze zm.).

W omawianej sprawie konieczne jest przeprowadzenie wnikliwego postępowania administracyjnego. Pomocne mogą okazać się określone dokumenty (potwierdzające zakończenie umowy najmu, zdjęcia opuszczonego lokalu) czy też zeznania świadków (np. sąsiadów, którzy potwierdzą, że byłego lokatora nie widzieli np. od kilku miesięcy).

Lokale i nieruchomości - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.