Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Lokale i nieruchomości  »   Odstępstwo od projektu a zakończenie budowy
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Odstępstwo od projektu a zakończenie budowy

Gazeta Podatkowa nr 75 (1532) z dnia 17.09.2018
Marcin Mendel

Złożyłem zawiadomienie o zakończeniu budowy domu, następnie wprowadziłem się do niego. Inspektor budowlany wniósł sprzeciw i w toku czynności sprawdzających stwierdził, że zacząłem korzystać z budynku zbyt wcześnie, ponadto że dopuściłem się istotnego odstępstwa od projektu budowlanego. Wymierzono mi karę w wysokości 10 tys. zł, od której się odwołałem. Dowiedziałem się, że grożą mi poważniejsze sankcje niż kara finansowa. Czego mogę się spodziewać?

Sprawa dotyczy dwóch zagadnień - sankcji z tytułu użytkowania obiektu budowlanego bez zawiadomienia (bądź bez decyzji w sprawie użytkowania) oraz prowadzenia postępowania naprawczego przez organ nadzoru w związku z wykonaniem robót w sposób istotnie odbiegający od postanowień projektu budowlanego. Postanowienie o nałożeniu kary w wysokości 10 tys. zł było oparte na art. 57 ust. 7 w związku z art. 54 Prawa budowlanego - Dz. U. z 2018 r. poz. 1202 ze zm.). Do użytkowania obiektu, na budowę którego wymagane jest pozwolenie albo - w pewnym przypadku - zgłoszenie, można przystąpić po zawiadomieniu organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy, o ile organ ten, w terminie 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, nie zgłosi sprzeciwu w drodze decyzji.

Zamieszkanie w wybudowanym domu bez dokonania zgłoszenia, przed upływem przedmiotowego terminu albo pomimo sprzeciwu organu nadzoru, stanowi naruszenie prawa. Wówczas organ nadzoru budowlanego wymierza karę z tytułu nielegalnego użytkowania obiektu budowlanego (w przypadku domu jednorodzinnego wynosi ona 10 tys. zł).

Problemem w niniejszej sprawie jest nie tylko to, że inwestor wprowadził się do domu zbyt wcześnie, ale to, że inwestycja prowadzona była w sposób zasadniczo odmienny od tego, co przewidywał projekt budowlany. Organ nadzoru budowlanego wstrzymuje postanowieniem prowadzenie robót budowlanych wykonywanych m.in. w sposób istotnie odbiegający od ustaleń i warunków określonych w pozwoleniu na budowę czy projekcie budowlanym (tzw. postępowanie naprawcze). Obecnie uznaje się, co potwierdza orzecznictwo, że nie można nałożyć na inwestora wspomnianej kary finansowej z tytułu użytkowania obiektu, np. mimo braku zgłoszenia zakończenia budowy, w sytuacji, gdy wobec inwestycji prowadzone jest postępowanie naprawcze (wyrok NSA z dnia 8 czerwca 2018 r., sygn. akt II OSK 1697/16). Odrębną kwestią jest to, w jaki sposób postępowanie naprawcze zostanie zakończone. Organ nakłada w tym przypadku na inwestora obowiązek sporządzenia i przedstawienia projektu budowlanego zamiennego, uwzględniającego zmiany wynikające z dotychczas wykonanych robót oraz - w razie potrzeby - wykonania określonych czynności w celu doprowadzenia robót do stanu zgodnego z prawem.

Lokale i nieruchomości - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.