Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Lokale i nieruchomości  »   Wpływ nieważności pozwolenia na budowę na decyzję o użytkowaniu ...
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wpływ nieważności pozwolenia na budowę na decyzję o użytkowaniu obiektu

Gazeta Podatkowa nr 68 (1525) z dnia 23.08.2018
Dawid Szwarc

Prowadzę na swoim gruncie prace na podstawie pozwolenia na budowę. Z uwagi na to, że duża część inwestycji jest już ukończona, wystąpiłem do starostwa z wnioskiem o wydanie pozwolenia na użytkowanie obiektu. Taka decyzja została również wydana. Kilka tygodni później dowiedziałem się, że trwa w mojej sprawie, na wniosek skargi sąsiada, postępowanie w sprawie unieważnienia decyzji o pozwoleniu na budowę. Czy jeśli do tego dojdzie, decyzja o pozwoleniu na użytkowanie zostanie mi cofnięta?

TAK. Wynika to z faktu, że decyzja w przedmiocie pozwolenia na budowę oraz późniejsza decyzja w sprawie zezwolenia na użytkowanie obiektu niewątpliwie pozostają ze sobą w ścisłym i bezpośrednim związku. Decyzje te są wydawane w określonym odstępie czasowym, dotyczą jednak jednego ciągu zdarzeń, tej samej inwestycji, tego samego inwestora.

Organ nadzoru budowlanego wydaje decyzję w sprawie pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego po przeprowadzeniu obowiązkowej kontroli. Tego rodzaju kontrola dokonywana jest w celu stwierdzenia prowadzenia jej zgodnie z ustaleniami i warunkami określonymi w pozwoleniu na budowę. Tym samym, jeśli w wyniku m.in. takiej kontroli okaże się, że decyzja w sprawie pozwolenia na budowę była nieważna (dojdzie do stwierdzenia jej nieważności), nie ma podstawy do obowiązywania w obrocie prawnym decyzji w przedmiocie pozwolenia na użytkowanie. Stanowi o tym art. 59a Prawa budowlanego (Dz. U. z 2018 r. poz. 1202 ze zm.).

Od strony technicznej można było spotkać się ze stanowiskiem, że w opisanym przypadku trzeba by wznowić postępowanie. W sprawie zakończonej decyzją ostateczną wznawia się postępowanie, jeżeli decyzja została wydana w oparciu o inną decyzję lub orzeczenie sądu, które zostało następnie uchylone lub zmienione. Uchylenie decyzji w drodze tego postępowania następuje ze skutkiem prawnym ex nunc, tj. na przyszłość.

Jednak obecnie dominuje odmienny pogląd. W orzecznictwie wskazuje się bowiem, że w omawianym przypadku należy stwierdzić nieważność decyzji w sprawie pozwolenia na użytkowanie. Organ administracji publicznej stwierdza nieważność decyzji, która wydana została bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa. Różnica w stosunku do uchylenia decyzji polega na tym, że stwierdzenie nieważności następuje ze skutkiem ex tunc, tj. ze skutkiem wstecznym, od dnia jej wydania.

Jeśli zatem z obrotu prawnego wyeliminowano decyzję o pozwoleniu na budowę stwierdzając jej nieważność, to tym samym należy uznać nieważność decyzji w sprawie pozwolenia na użytkowanie takiego obiektu.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Lokale i nieruchomości - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.