Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Lokale i nieruchomości  »   Pojęcie "nieruchomości sąsiedniej" przy decyzji o warunkach zabudowy
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Pojęcie "nieruchomości sąsiedniej" przy decyzji o warunkach zabudowy

Gazeta Podatkowa nr 59 (1516) z dnia 23.07.2018
Dawid Szwarc

Otrzymałem w spadku nieruchomość. Chciałbym na niej wybudować dom. Niestety, grunt nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania. Udałem się do wójta celem pozyskania informacji czy otrzymam warunki zabudowy. Wstępnie poinformowano mnie, że nie ma na to szans, gdyż działka położona jest w polu, a na sąsiadujących gruntach nie ma zabudowy. Czy rzeczywiście z tego powodu mogę otrzymać decyzję odmowną?

Zmiana zagospodarowania terenu w przypadku braku planu miejscowego, polegająca na budowie obiektu budowlanego lub wykonaniu innych robót budowlanych, a także zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, z zastrzeżeniem wyjątków, wymaga ustalenia, w drodze decyzji, warunków zabudowy. Tego rodzaju decyzja nie jest jednak wydawana w każdym przypadku. Przewiduje się kilka warunków, które muszą być spełnione łącznie. Jeden z nich dotyczy tzw. sąsiedztwa - co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, musi być zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu. Tak wynika z art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1073 ze zm.).

Powołana ustawa nie definiuje takiego pojęcia jak "działka sąsiednia". Należy zatem korzystać z ogólnych reguł wykładni. Można się oczywiście spotkać z poglądem, że przez działkę sąsiednią trzeba rozumieć wyłącznie grunty znajdujące się w bezpośredniej styczności z nieruchomością zainteresowanego. Jednak w orzecznictwie i doktrynie dominuje pogląd, w myśl którego pojęcie to ma szersze znaczenie. Chodzi bowiem o sąsiedztwo nie w znaczeniu potocznym (dosłownym), ale w rozumieniu urbanistycznym. Wskazuje się, iż termin ten powinien być interpretowany funkcjonalnie, co oznacza, że należy brać pod uwagę szeroko rozumiane działki sąsiednie, które mogą stanowić punkt odniesienia do ustalenia wymagań dotyczących nowej inwestycji budowlanej. Sprawa ta w praktyce przysparza wielu problemów inwestorom.

Czytelnik powinien zatem złożyć do organu stosowny wniosek. W razie wydania decyzji odmownej, po zapoznaniu się z uzasadnieniem, będzie mógł wnieść odwołanie i starać się przekonać do swoich racji organ wyższego rzędu (samorządowe kolegium odwoławcze).

Lokale i nieruchomości - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.