Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Lokale i nieruchomości  »   Inwestycja na gruncie uzyskanym w złej wierze
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Inwestycja na gruncie uzyskanym w złej wierze

Gazeta Podatkowa nr 12 (1469) z dnia 8.02.2018
Dawid Szwarc

Wybudowałem dom na gruncie, który przypadł mi w drodze dziedziczenia po ojcu. Jak się okazało, ojciec zawarł przed laty ustną umowę kupna nieruchomości, co wyszło na jaw niedawno, już po zakończeniu mojej inwestycji. Sprawdziłem wszystkie informacje i faktycznie nie doszło jeszcze do zasiedzenia tej działki. Czy w tej sprawie nie ma znaczenia, że obiekt został przeze mnie legalnie wybudowany? Spadkobierca właściciela żąda wydania gruntu. Co mogę w tym przypadku zrobić?

Zasadniczo w takim przypadku Czytelnik musi wydać nieruchomość prawowitemu właścicielowi. Sam przyznał, że ojciec nie nabył własności nieruchomości, gdyż umowa nie była zawarta w formie aktu notarialnego. Zatem ojciec Czytelnika wszedł w posiadanie nieruchomości w tzw. złej wierze, co skutkuje tym, że do zasiedzenia nieruchomości wymaga się nieprzerwanego samoistnego jej posiadania przez dłuższy okres - 30 lat. Procedura wydania gruntu zawsze wiąże się z dokonaniem stosownego rozliczenia między stronami.

W bardzo wyjątkowym przypadku inwestor może domagać się przeniesienia na niego własności gruntu. W myśl przepisów samoistny posiadacz gruntu w dobrej wierze, który wzniósł na powierzchni lub pod powierzchnią gruntu budynek lub inne urządzenie o wartości przenoszącej znacznie wartość zajętej na ten cel działki, może żądać, aby właściciel zajętej działki przeniósł na niego jej własność za odpowiednim wynagrodzeniem. Stanowi o tym art. 231 § 1 Kodeksu cywilnego. Konieczne jest zatem wystąpienie czterech przesłanek.

Po pierwsze, dysponowanie gruntem musiało mieć charakter posiadania samoistnego. W orzecznictwie wyraźnie wskazuje się, że np. inwestor dysponujący gruntem na podstawie umowy dzierżawy nie może skorzystać z powyższej regulacji (wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 15 marca 2017 r., sygn. akt I ACa 15/17). Dzierżawca jest bowiem posiadaczem zależnym. Po drugie, wymaga się zabudowania inwestycji przez wspomnianego posiadacza. Po trzecie, należy porównać wartości powyższych składników. Zdarza się, że sam grunt ma niewielką wartość - np. 50 tys. zł, a budynek o wysokim standardzie będzie wyceniony np. na 1 mln zł. Wówczas można uznać, że ta wartość przekracza w sposób znaczny wartość samej działki. Po czwarte, uprawnienie przysługuje tylko posiadaczowi w dobrej wierze. Zasadniczo osoba, która nabyła grunt w sposób nieformalny, jest uznawana za posiadacza będącego w złej wierze. Niemniej przyjmuje się, że rozumienie dobrej wiary we wspomnianym przepisie nie wyklucza przyznania posiadaczowi omawianego uprawnienia w wypadkach, w których za traktowaniem posiadacza w złej wierze na równi z posiadaczem w dobrej wierze przemawiają, ze względu na szczególne okoliczności sprawy, zasady współżycia społecznego.

Lokale i nieruchomości - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.