Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Lokale i nieruchomości  »   Prawidłowy sposób zawiadomienia o zakończeniu budowy
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Prawidłowy sposób zawiadomienia o zakończeniu budowy

Gazeta Podatkowa nr 50 (1404) z dnia 22.06.2017
Dawid Szwarc

Niedługo kończę budowę domu jednorodzinnego. Prace były prowadzone na podstawie pozwolenia na budowę. Czy mam obowiązek zgłosić zakończenie budowy do starostwa, czy wystarczy jedynie odpowiedni wpis kierownika budowy w dzienniku budowy? Jeśli potrzebne jest zgłoszenie, to w jaki sposób należy go dokonać?

Sam wpis kierownika budowy w dzienniku budowy o zakończeniu wszystkich prac, choć jest prawnie wymagany, nie jest wystarczający do tego, by uznać budowę za formalnie zakończoną i aby inwestor mógł przystąpić do użytkowania nowego obiektu. Do użytkowania obiektu budowlanego, na budowę którego wymagane jest pozwolenie na budowę albo w niektórych przypadkach zgłoszenie budowy, można przystąpić zasadniczo po zawiadomieniu organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy, jeżeli organ ten, w terminie 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, nie zgłosi sprzeciwu w drodze decyzji. Wynika to z art. 54 ust. 1 Prawa budowlanego (Dz. U. z 2016 r. poz. 290 ze zm.). Wcześniej, przed zmianą z 2015 r., przyjmowano, że termin dla zgłoszenia przez organ sprzeciwu obejmuje także doręczenie decyzji stronie. Kluczowa była zatem data doręczenia (a więc gdy inwestor otrzymał decyzję), a nie data wydania decyzji administracyjnej czy wysłania jej listem poleconym. W aktualnym stanie prawnym przepis wprost stanowi, że za dzień wniesienia sprzeciwu uznaje się dzień nadania decyzji w placówce pocztowej operatora wyznaczonego.

Do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie inwestor jest obowiązany dołączyć m.in.:

1) oryginał dziennika budowy;

2) oświadczenie kierownika budowy:

a) o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym lub warunkami pozwolenia na budowę oraz przepisami,

b) o doprowadzeniu do należytego stanu i porządku terenu budowy;

3) protokoły badań i sprawdzeń;

4) dokumentację geodezyjną, zawierającą wyniki geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej;

5) potwierdzenie, zgodnie z odrębnymi przepisami, odbioru wykonanych przyłączy.

Oznacza to, że w przypadku domu jednorodzinnego inwestor nie może wprowadzić się i zacząć użytkować obiekt zanim nie minie termin do wniesienia sprzeciwu przez organ. Gdyby doszło do wcześniejszego zamieszkania (w przypadku braku zgłoszenia, przed upływem terminu bądź mimo sprzeciwu), wówczas właściwy organ wymierza karę z tytułu nielegalnego użytkowania obiektu budowlanego. Do kary tej stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące legalizacji samowoli budowlanej, z tym że stawka opłaty podlega dziesięciokrotnemu podwyższeniu. W przypadku domu jednorodzinnego jest to kwota 10 tys. zł.

Lokale i nieruchomości - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.