Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Lokale i nieruchomości  »   Czy treść służebności wpisanej do księgi wieczystej można ...
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Czy treść służebności wpisanej do księgi wieczystej można zmienić?

Gazeta Podatkowa nr 17 (1371) z dnia 27.02.2017
Dawid Szwarc

Kupiłem działkę obciążoną służebnością drogi koniecznej. Jak się okazało w praktyce, z uwagi na zmianę w zagospodarowaniu obu gruntów przez ostatnie lata, faktyczna trasa przejazdu przebiega w innym miejscu niż wynika to z wpisu w księdze wieczystej. Czy mam prawo zmodyfikować treść tej służebności - tak aby uwzględniała stan faktyczny i była jednocześnie najmniej uciążliwa dla mnie?

TAK. Dokonanie takiej zmiany jest możliwe. Służebność gruntowa drogi koniecznej ustanawiana jest wtedy, gdy określona nieruchomość nie posiada odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich. Służebność obciąża zatem każdoczesnego właściciela nieruchomości, przez którą przebiega. W miarę upływu lat sytuacja w zagospodarowaniu terenu (jak w przypadku Czytelnika) czy w infrastrukturze zmienia się. Z tego też powodu zasadne jest dopuszczenie do zmiany treści służebności ustanowionej przed laty, czy nawet jej wykreślenie (jeśli nie ma już racji bytu). Bez znaczenia dla dopuszczalności tej zmiany jest fakt, że służebność jest wpisana do księgi wieczystej - w każdym przypadku właściciel ma obowiązek ujawnienia w dziale III KW tego obciążenia.

W myśl przepisów, jeżeli po ustanowieniu służebności gruntowej powstanie ważna potrzeba gospodarcza, właściciel nieruchomości obciążonej może żądać za wynagrodzeniem zmiany treści lub sposobu wykonywania służebności, chyba że żądana zmiana przyniosłaby niewspółmierny uszczerbek nieruchomości władnącej. Wynika to z art. 291 Kodeksu cywilnego. W tego rodzaju sprawie wymaga się zatem złożenia stosownego wniosku (sprawa toczy się w trybie nieprocesowym). Konieczne będzie przeprowadzenie postępowania dowodowego w celu wykazania za pomocą dokumentów czy ekspertyz (np. wykonanych przez biegłego), że w danych okolicznościach przebieg drogi koniecznej powinien być zmieniony i wytyczony w inny sposób, co będzie mniej uciążliwe dla Czytelnika, ale jednocześnie zapewni realizację celu nieruchomości sąsiedniej. Wytyczanie drogi koniecznej musi następować z najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które droga ma prowadzić.

Gdyby potrzeba zmiany służebności pojawiła się po stronie sąsiada Czytelnika (właściciela nieruchomości władnącej), wówczas może on wnieść sprawę do sądu, choć w istocie będzie ona traktowana nie jako sprawa o zmianę treści służebności, lecz jako sprawa o ustanowienie służebności drogi koniecznej (nowej, w miejsce poprzedniej).

Lokale i nieruchomości - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.