Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Lokale i nieruchomości  »   Ochrona przy służebności drogi koniecznej
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Ochrona przy służebności drogi koniecznej

Gazeta Podatkowa nr 97 (1347) z dnia 5.12.2016
Dawid Szwarc

Posiadam prawo do korzystania z przejazdu i przechodu przez działkę, która stanowi dojazd do mojej posesji. W akcie notarialnym, na mocy którego nabyłem nieruchomość, jest wprost zapisane, że prawo to przysługuje mi nieodpłatnie. W ostatnim czasie właściciel tego gruntu poinformował mnie, że nie będę wkrótce mógł korzystać z jego nieruchomości, jeśli nie zacznę wnosić co miesiąc opłat i że na wjeździe postawi bramę. Czy w takiej sytuacji przysługują mi jakieś środki ochrony?

TAK. Służebności przejazdu i przechodu - tzw. służebność drogi koniecznej - ustanawiana jest zasadniczo w formie służebności gruntowej. Oznacza to, że prawo do korzystania z niej przysługuje każdoczesnemu właścicielowi nieruchomości uprawnionej (a więc także kolejnemu właścicielowi, gdyby doszło w przyszłości np. do sprzedaży gruntu czy jego dziedziczenia). Właściciel wspomnianej drogi nie może uniemożliwiać korzystania z prawa przejazdu i przechodu przez nieruchomość. Służebność gruntowa jest ograniczonym prawem rzeczowym, które ujawniane jest w dziale III księgi wieczystej.

Do ochrony praw rzeczowych ograniczonych, np. służebności, stosuje się odpowiednio przepisy o ochronie własności. Stanowi o tym art. 251 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 380 ze zm.). W tej sprawie kluczowe będzie korzystanie z tzw. roszczenia negatoryjnego. Przeciwko osobie, która narusza własność (w tym przypadku służebność) w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela (uprawnionego) faktycznego władztwa nad rzeczą (prawem), przysługuje właścicielowi (uprawnionemu) roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń (art. 222 § 2 K.c.). Co ważne, korzystając z tego roszczenia należy pamiętać przede wszystkim o wykazaniu istnienia uprawnienia ze służebności oraz udowodnieniu, że dochodzi do określonych naruszeń tego prawa (np. blokowania przejazdu po wytyczonej drodze itp.).

Przed skierowaniem sprawy do sądu warto wcześniej wysłać właścicielowi pismo z opisem sprawy oraz przedstawieniem żądań, dając rozsądny termin do podjęcia działania. Jeśli jednak dojdzie do sprawy sądowej, należy pamiętać, że w samym pozwie trzeba będzie dokładnie wskazać, czego Czytelnik się domaga oraz opisać naruszenia, których dopuszcza się właściciel drogi. Pomocne może okazać się również załączenie dokumentacji zdjęciowej czy powołanie świadków, którzy potwierdzą, że doszło do opisanych naruszeń.


Opłata sądowa od pozwu w sprawie naruszenia posiadania wynosi 200 zł.

Lokale i nieruchomości - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.