Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Lokale i nieruchomości  »   Roszczenie w księdze wieczystej a sprzedaż nieruchomości
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Roszczenie w księdze wieczystej a sprzedaż nieruchomości

Gazeta Podatkowa nr 49 (1299) z dnia 20.06.2016
Dawid Szwarc

Chcę kupić nieruchomość, jednak w księdze wieczystej widnieje zapis, że pewna osoba posiada roszczenie o zwrotne przeniesienie na nią prawa własności gruntu. Właściciel twierdzi, że to roszczenie wpisane do działu III księgi jest stare i nieaktualne i nie ma znaczenia w tej sprawie. Czy faktycznie, mimo tego wpisu, może on sprzedać nieruchomość? Czy w takiej sytuacji mogę bezpiecznie tę działkę nabyć?

Nie będzie to rozsądne, aby w takich okolicznościach kupować wspomnianą nieruchomość. Przed zawarciem umowy sprzedaży nieruchomości, mając na uwadze własne bezpieczeństwo prawne, należy wymagać od sprzedawcy wykreślenia roszczenia z działu III księgi wieczystej, choć gdyby doszło do sprzedaży nieruchomości z takim roszczeniem, to nabycie gruntu będzie mimo wszystko ważne. Sam fakt wpisania w księdze wieczystej roszczenia, o przeniesienie własności nie ogranicza właściciela nieruchomości w rozporządzaniu nią, nie stanowi zatem przeszkody do przeniesienia jej własności na inną osobę (podobnie zresztą jak wpis hipoteki w dziale IV księgi wieczystej). Taka osoba musi jednak pamiętać, że nabywa ją z ograniczeniem wynikającym z treści wpisanego i skutecznego względem niej roszczenia.

Księgi wieczyste prowadzi się w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości. W księdze wieczystej mogą być ujawnione niektóre prawa osobiste i roszczenia, w tym także roszczenie o przeniesienie własności. Ujawnienie roszczenia, o którym mowa w pytaniu (w tym wypadku na rzecz poprzedniego właściciela nieruchomości), jest bardzo ważne dla ochrony interesów osoby uprawnionej, gwarantując realizację roszczenia niezależnie od tego, co się później stanie z daną nieruchomością. W wyniku takiego ujawnienia w księdze wieczystej prawo osobiste lub roszczenie uzyskuje skuteczność względem praw nabytych przez czynność prawną po jego ujawnieniu (nie dotyczy to służebności drogi koniecznej, służebności przesyłu albo służebności ustanowionej w związku z przekroczeniem granicy przy wznoszeniu budynku lub innego urządzenia). Stanowi o tym art. 17 ustawy o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. z 2016 r. poz. 790).

Jeśli więc Czytelnik nabędzie własność nieruchomości, osoba uprawniona (ta, na czyją rzecz zostało wpisane omawiane roszczenie) ma prawo żądania powrotnego przeniesienia własności nieruchomości i będzie mogła realizować to roszczenie wobec nabywcy (tu: Czytelnika). Uprawniony, na którego rzecz został dokonany wpis roszczenia, może bowiem tego roszczenia dochodzić przeciwko każdemu aktualnemu nabywcy nieruchomości.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Lokale i nieruchomości - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.