Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Lokale i nieruchomości  »   Zatajona samowola budowlana jako wada nieruchomości
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zatajona samowola budowlana jako wada nieruchomości

Gazeta Podatkowa nr 26 (1276) z dnia 31.03.2016
Dawid Szwarc

Kupiłam nieruchomość zabudowaną niewielkim domem. Cena była okazyjna. Sprawdziłam dokładnie treść księgi wieczystej - nic nie budziło moich zastrzeżeń. Sprzedawca twierdził, że wyjeżdża do rodziny za granicę i pilnie chce sprzedać nieruchomość. Kilka miesięcy po podpisaniu umowy okazało się, że dom, który stoi na nieruchomości to samowola budowlana. Zostało to przede mną zatajone. Czy mogę odstąpić od umowy sprzedaży? Chcę odzyskać pieniądze. Sprzedawca twierdzi, że samowola nie wpływa na naszą umowę.

Stanowisko byłego właściciela (sprzedawcy) nie jest prawidłowe. Sprzedawca jest zawsze obowiązany do tego, aby przed zawarciem umowy udzielić kupującemu potrzebnych wyjaśnień o stosunkach prawnych i faktycznych dotyczących rzeczy. Tym bardziej poinformować o tak istotnej sprawie, którą jest fakt nielegalnego wybudowania obiektu. Sprawia on, że jeśli właściciel nie spełni określonych warunków bądź gdy obiektywnie nie da się ich spełnić z uwagi na to, że np. obiekt jest niezgodny z postanowieniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zmuszony będzie do rozbiórki budynku.

Tego rodzaju "skaza" na budowli, tym samym na nieruchomości, stanowi wadę, która upoważnia kupującego do odstąpienia od umowy. Podstępne zatajenie wady polega na umyślnym działaniu sprzedawcy, które ma na celu utrudnienie wykrycia wady przez kupującego (ukrycie czy też - mimo posiadanej wiedzy - niepoinformowanie kupującego o tej okoliczności). Należy mieć jednak na uwadze, że w przypadku nieruchomości własność gruntu nie przejdzie "automatycznie" na byłego właściciela - wymagać to będzie złożenia zgodnych oświadczeń woli o powrotnym przeniesieniu własności.

Lokale i nieruchomości - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60