Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Lokale i nieruchomości  »   Szkody na działce w związku z budową na sąsiednim gruncie
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Szkody na działce w związku z budową na sąsiednim gruncie

Gazeta Podatkowa nr 31 (1176) z dnia 16.04.2015
Dawid Szwarc

W trakcie budowy domu sąsiad uszkodził kilka moich drzew, które rosły przy granicy z jego działką. Działki nie są oddzielone jeszcze żadnym ogrodzeniem. Sąsiad twierdzi, że wykonywał wszystkie prace zgodnie z pozwoleniem na budowę i że tego rodzaju drobne szkody są nieuniknione. Czy faktycznie pozwolenie na budowę chroni go do tego stopnia?

NIE. Żadne pozwolenie na budowę, decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu czy też inna decyzja administracyjna wydawana w toku procesu budowlanego nie zwalnia inwestora z obowiązku naprawienia szkody. Inwestor ma obowiązek prowadzić prace budowlane zgodnie z przepisami Prawa budowlanego. Najczęściej sprowadza się to do uzyskania pozwolenia na budowę czy zgłoszenia do starostwa zamiaru wykonywania prac. Nie oznacza to jednak, że inwestora nie obowiązują żadne inne regulacje prawne, zwłaszcza te o charakterze ogólnym. Jeśli inwestor wyrządzi normalną szkodę, musi ją naprawić. Szczególnym rodzajem szkody jest np. wykonywanie robót ziemnych w taki sposób, że doprowadziło to na nieruchomościach sąsiednich do utraty oparcia. Gdyby do takiej sytuacji doszło lub groziłoby, że dojdzie, wówczas właściciel sąsiedniej nieruchomości może podjąć działania zmierzające do tego, aby inwestor wstrzymał się z kontynuowaniem tych prac. Przedstawienie decyzji o pozwoleniu na budowę nie będzie w takim momencie stanowić żadnego usprawiedliwienia (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 12 kwietnia 2007 r., sygn. akt III CSK 431/06).

Inwestor może czasem zażądać wejścia na teren sąsiedniej nieruchomości, jeśli jest to niezbędne do wykonania prac przygotowawczych lub robót budowlanych. Musi uzyskać na to zgodę właściciela gruntu, a jeśli jej nie dostanie - może zwrócić się o zezwolenie do starostwa. Musi uzgodnić sposób, zakres i termin korzystania z jego gruntu, a także ewentualną rekompensatę z tego tytułu. Ale i w tej sytuacji, jeśli w wyniku korzystania z cudzej działki dojdzie do powstania szkody, inwestor ma obowiązek ją naprawić. Stanowi o tym art. 47 Prawa budowlanego.


Żadna decyzja administracyjna wydana na rzecz inwestora w toku procesu budowlanego nie zwalnia go z obowiązku naprawienia szkody.


Przed wytaczaniem jakiejkolwiek sprawy formalnej warto powiadomić sąsiada - najlepiej zrobić to na piśmie. Pomocne może okazać się również wysłanie tego pisma do organów nadzoru budowlanego. Jeśli między stronami nie dojdzie do porozumienia, Czytelnik może dochodzić sprawiedliwości na drodze postępowania sądowego.

Lokale i nieruchomości - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.